Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: make1986 - 22.12.2015, 18:53:11
-
olisko jollain ollut samanlaista vikaa volvo v70 mk2 vm2000.vika on seuraavanlainen katkasee virrat välillä kokonaan muutamaksi sekunniksi mutta moottori pysyy kuitenki käynnissä mutta on tehnyt sitä myös tyhjäkäynnillä viimeksi kone ei ehtinyt sammua mutta kello nollaantui ja on myös nollaantunut yön aikanaki ja siis tosiaan kaikki virrat pätkäsee valot ym.ja nyt olen kokeillut vaihtaa virtalukon pohjan,akun maajohdon putsannut,akku ei ole kuin noin vuoden vanha.on vähä v mäist ku näin pimeel ajossa tekee sen isolla tiellä ja virrat pätkäsee ni valot lähtee kans hetkeks :-\ vinkkejä mistä etsis vikaa??
-
http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=532.0 Löytyiskö tuolta jotain selitystä.
-
itsellä ei sama, mutta 1. asennossa virtaa riittää hyvin kaikille laitteille mutta 2. asennossa sytyttää vikavalot ja virta ei riitä mihinkään ja konehuoneen releet naksuu.. mm: mittaristo sammuu.. oliskohan akkuvika :idiot2:
-
kun se tekee sitä noin pari kertaa viikossa ja tosiaan kaikki virrat pätkäsee.ja kun sen tekee tietysti kaikki valot ym vilkahtaa ja moottori nykäisee eli kaikki sähköt häviää noin muutamaksi sekunniksi ja kellokin nollaantuu.ei nyt vaan tiedä enää mistä sitä vikaa etsisi liittimiä ym yrittäny putsata ja maadoitus johdon kanssa käyny läpi.kun ei luulisi olevan akussakaan kun noin vuoden vanha mutta motonetistä ostettu snitzer akku :-\
-
ja mitään vikakoodeja ei ole ja ei herjaa mittaristo mitään
-
ja mitään vikakoodeja ei ole ja ei herjaa mittaristo mitään
onko vikakoodit luettu nimen omaan cem vai vaan ecm?
cemistä lähtisin kyllä tuota vikaa etsimään ensimmäiseksi.
-
eli miten pitäisi lukea?ihan normi vikakoodin lukijalla olen lukenut
-
eli miten pitäisi lukea?ihan normi vikakoodin lukijalla olen lukenut
Pitäis tietää mitä yksikköjä se vikakoodinlukija lukee.
Taitaa noi normi yleismallit näyttää vaan lähinnä ecm koodit?
-
maxidiag 702 olen lukenut.täytyypi alkaa tutkimaan tuota cem yksikköä,siinä on kyllä ollut hiukan erinlaisia vikoja kun tuossa minun,kun ihan kaikki virrat pätkäsee minulla eikä herjaa ajotietokone mitään :-\
-
missä toi cem yksikkö sijaitsee ja miten se saa pois?
-
Tarkista plus kaapelien liitokset sieltä akun vierestä, siellä on sellainen rasia.
Nämä joskus löystyvät ja aiheuttaa virran katkeilemista.
-
missä toi cem yksikkö sijaitsee ja miten se saa pois?
https://www.youtube.com/watch?v=lRdXsCdvhVg
-
akun vierestä olen liittimet käynyt läpi.täytyypi vielä katsoa konehuoneen sulakerasia ja jossei se niin sitten katsoa tua cem yksikkö.kiitoksia vastauksista
-
täällä sama vika vollottimessa vuosikerta 03,oireillu parikuukautta,
sammuu ajaessa ja käynnistyy samantien. joskus sammuu kun ajan parkkiin
ja jätän tyhjäkäynnille. :idiot2:
-
Samalla ku akku on hollilla, ni putsaa navat ja kengät vaikka teräsharjalla, jos ei napaharjaa ole. Jos hapettunu tai muuta töhnää välissä, heikentää äkkiä sekin kontaktia.
-
Löytyikö tähän vikaan koskaan ratkaisua?
Itsellä sama ongelma, yhtäkkiä ajossa pätkäsee virrat täysin ja moottorikin sammuu. Tämä tosiaan kestää alle sekunnin, ainakin vielä. Ei kauheen mukavaa moottoritiellä ja tiedä mitä automaattiloota tykkää.
Auto siis S60 2.5T v. 2004
-
Emännän entisessä Chrysler Neonissa -00 oli samaa ongelmaa. Vika korjaantui vaihtamalla uudet akkukaapelin liittimet.
-
Löytyikö tähän vikaan koskaan ratkaisua?
Itsellä sama ongelma, yhtäkkiä ajossa pätkäsee virrat täysin ja moottorikin sammuu. Tämä tosiaan kestää alle sekunnin, ainakin vielä. Ei kauheen mukavaa moottoritiellä ja tiedä mitä automaattiloota tykkää.
Auto siis S60 2.5T v. 2004
Auton iän ja vian huomioiden vahva veikkaus CEM yksikköön.