Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: coolower - 25.01.2016, 21:24:08
-
Pystyykö kuskin sähkösäätöisen penkin säätönappuloita korjaamaan?
Eli jos yksi suunta ei toimi niin voiko sinne ostaa jonkun uuden mikrokytkimen/ mekanismin vai onko koko säätöpalikka entinen?
Säätömoottorit toimii eli kysymyksessä olisi vain yhden suunnan toimimattomuus yhdessä nappulassa.
-
Sain sun viestistä inspiraation taas alkaa tutkimaan oman kopperon penkinsäädön sielunelämää, mulla ei liikkunut penkki eteenpäin kuin ihan satunnaisesti.
Epäilin kans aluksi että katkaisijassa olis vika joten repäisin koko häkkyrän irti penkistä. Katkaisia /piirilevy yhdistelmä on kolmella T25 torxilla kiinni paneeli osassa ja piirilevy painikelevyssä 8 x T8 varttikierre torxeilla kiinni. Kun piirilevyn ruuvit on saatu irti kannattaa painikelevy raottaa varovasti sillä 1-2-3 ja mem napeilla on pienet jouset! Itse piirilevy on hyvin simppeli, ei siinä ole kuin 4 katkaisijaa, yksi vastus ja moninapaliitin. Purin yhden katkaisijan mutta ne on aika "järeää" tekoa joten tuskin hajoo muuten, kolvasin vielä varmuuden vuoksi liittimen pinnit uudelleen. Yleismittarin piippialueella kävin kaikki mahdolliset läpi ja kaikki näytti toimivan. Mutta aina kun löin paneelin kasaan se ei pelannut.
Loppulopuksi vika oli piirilevyn moninapaliittimen pinnit jotka osuivat paneeli osaan ja teki pienen oikkarin näköjään. Puolipyöreellä viilalla hion 0,5mm paneelista pinnienkohdalta muovia pois ja uudelleen kasaan. Penkki pelaa kuin se kuuluis junan vessa :)