Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: jaskajokunen - 13.02.2016, 21:27:29

Otsikko: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: jaskajokunen - 13.02.2016, 21:27:29
Otaksuttavasti jotain feelua on kannessa / kansipahvissa, kun tekee paineen paisariin, tosin pakokaasutesterissä ei ollut kuulemma merkkejä pakokaasusta.  Jos saan ostetuksi jostain purkukannen, niin jossain koneistamossahan se olis syytä plaanata. Jos on kansi venttiileineen, niin eikö sen voi työstättää valmiiksi asennukseen. Siis ohjurinkumit vaihtoon ja seetit kuntoon sekä välyspalat säädettynä metodilla, ja joku noheva tyyppi vaan vaihtaa kannen toiseen. Tosin motonetissäkin on noita kansipahveja ainakin kolmea eri paksuutta eli mistä sen oikean tietää ?
Otsikko: Vs: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: Ristus - 15.02.2016, 19:02:49
kansipahvin vahvuus ilmoitetaan koloina. näkyy kansi paikallaan millanen on... yksi viiva kolme koloa on ja ne on ne vahvuudet. sijaintia koloille en nyt osaa selittää taisi olla sarjojen puolla...
Otsikko: Vs: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: jaskajokunen - 15.02.2016, 19:23:26
Kävinkin jo koneistamolla kyselemässä. Heppu tekis 470€  irtokannesta soivan pelin, eli plaanaus, särömittaus venttiilien sovitus oikeisiin välyksiin sekä seetipintojen miksaaminen ja mahdolliset ohjurien ja kumien vaihtamiset.

Eli kansi olisi siten asennusvalmis, ilman venttiilien säätämistä. Sen kannen joutuu kylläkin itse hommaamaan

Ammattimies kuunteli oireita ja ehdotti ennen kannen kanssa peuhaamista, jotta haen uuden paisarin korkin. 

Nyt pidetään munista kiinni ja pelätään pahinta toivoen parasta
Otsikko: Vs: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: Ristus - 16.02.2016, 08:06:30
Hinta on sama mitä maksoin omani samasta työstä lisäksi kaikki venttiilit tuli uusittua.
Otsikko: Vs: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: jaskajokunen - 03.03.2016, 22:13:23
Tänään tuli vaihtokansi, huomenna kiikutan sen koneistamoon. Tarkoituksena on nyt saada tuo jäähdytysjärjestelmän oikuttelu kuriin. Arviota vaihtotyön hinnasta asennusvalmiin kannen kanssa ?  Tuohon on vaihdettu vesipumppu ja hihnat vajaa 10tkm sitten eli niitä ei kait tarvitse pistää tallä kertaa uusiksi.
Otsikko: Vs: Kansityöt 66kw diesel kanteen ?
Kirjoitti: jaskajokunen - 07.03.2016, 22:54:42
Ei ole vielä tuosta vaihtokannen kunnosta tietoa, mutta laitanpa tännekkin. Kansipahvin paksuus on kiinni lohkosta eli yhtä paljon lovia tai Reintzin pahveissa reikien määrä kertoo tuon oikean paksuuden.  Reiät/ kolot näkyy kannen etureunassa kytkinkopan "päässä"


edit:  Onko kenelläkään tullut vastaan esikammio koneessa muuta kuin 3 lovisia tiivisteitä ? Tuli etiäinen, jotta ovat edellisessä rempassa vajaat 10tkm laittaneet väärän tiivisteen ?

Toisaalta kyllähän kansiremontin pystyy ryssimään myös väärällä kannen kiristyksellä.

Mitenköhän sitä voisi korjaajan ammattitaitoa väheksymättä kysäistä, tietääkö se tuon kannen kiristysreseptin, se on on hieman erikoinen.

edit: Kansi oli halki kakkosen sylinteristä. Täytyy ihmetellä korjaajan moraalia, kun avaa kannen "öljyvuotojen"  korjaamisen vuoksi ja laittaa valmiiksi halkinaisen hatun takas.