Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Takavetoiset => Aiheen aloitti: viles - 18.03.2016, 20:50:29
-
Olen joskus aikaisemminkin kysellyt tästä. Taudinkuva on seuraava: Kiihdytettäessä reippailla kierroksilla ja ahtoilla sytyttää check engine valon mittaristoon. Antaa nuo vikakoodit. Nätisti ajettaessa nuo koodit häviävät ja samoiten lamppu sammuu parissa päivässä. Tuon kuitenkin huomaa toisinaan erittäin selvästi että joku kierto ei pelaa/ ottaa jostain ilmaa kiihdytettäessä koska ahtojen noustessa alkaa hyytymään ja nyykähtelemään. Vika on ollut jo kohta kaksi vuotta, aikaisemmin antoi tuon 121 koodinkin, mutta se hävisi remmistä imm:n putsauksella. Olen hiukan laittanut merkille, että tuota esiintyy enemmän kostealla kelillä..en faktana pysty vakuuttamaan kylläkään.
Taas öljynvaihdon yhteydessä yritin kuunnella ja haistella lämpimässä hallissa huolella vuotoja tms. mutta eihän niitä löytynyt. :-[ Onkohan vika sähköissä, antureissa vai vuotavissa letkuissa? Vai liekö tuo nyt se kiintiövika muuten loistavassa perheen ykkösautossa? ;)
-
Vaihda ehjä IMM.
-
Meinaatko että olisi oikeasti siinä vika? Eron kyllä huomaa kun ottaa imm:n pois johdon nokasta.
-
Kyllä olen 75% varma ;)
-
Mitä eroa linkin mukaisilla värkeillä?
https://www.skruvat.fi/Ilmamassatunnistin-P10948.aspx
http://www.nettivaraosat.fi/0280212016-ilmamassamittari-maf-volvo-p-1218.html
Mulla on nuo numerot 0280212016 ja 3517020. Tuossa nettivaraosan ilmotuksessa ei kerrota tuota 3 alkusta lukua..
-
Mitä eroa linkin mukaisilla värkeillä?
https://www.skruvat.fi/Ilmamassatunnistin-P10948.aspx
http://www.nettivaraosat.fi/0280212016-ilmamassamittari-maf-volvo-p-1218.html
Mulla on nuo numerot 0280212016 ja 3517020. Tuossa nettivaraosan ilmotuksessa ei kerrota tuota 3 alkusta lukua..
Skruvatissa kiinalainen osa.
Tuo kolmosella alkava numerosarja on volvon varaosanumero.
-
Luotammeko volvohommissa kinkkiin? ;) Ts.kannattaako tuota harkita?
-
Luotammeko volvohommissa kinkkiin? ;) Ts.kannattaako tuota harkita?
Ennemmin vaikka käytetyn boschin immun kun kiinalaisen.
Omaani en laittaisi skruvatin immua, tullut nähtyä laaduttomien anturien toiminta.
Auto, rahat, valinta on sinun, olen puhunut UGH! :juhau:
-
Juuri näin! Kiitoksia!
-
Uusi immu (vanha boschilainen, kiitokset GHOST!) asennettu ja testattu. Ainakin nyt yhden lenkin perusteella syötöt sun muut kohdillaan. Pystyi kiihdyttämään joka vaihteella kaasu pohjassa, ahtomittarin mukaan turbo toimi tasaisesti, ei hyytyny eikä sytyttäny vikavaloa. Uusia vikoja kohti ja kiitokset!