Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: LJ - 09.04.2016, 15:46:06
-
Alkoi tuo auto pitämään hitonmoisen jurinan ja ulvonnan 90kmh vauhista ylöspäin ääni katoaa hetkeksi, kun ajaa painaumaan.
Tuumasin josko tuo ääni johtuisi vanhoista talvirenkaista, mutta sama jatkuu kun on kesärenkaat alla.
Kartaani, pyörän laakerit ja akselit tuntuvan käteen tiukalta paitsi vasen taka-akseli holkkuu pituus suunnassa.
Minkähänlainen operaatio lienee tuloillaan?
Kyseessä V70XC -98 turbo.
-
Pystyykö arvioimaan mistäpäin autoa ääni tulee?
-
Vaikea sanoa, mutta äkkiseltään ääni kuuluu oikealta edestä tai keskeltä edestä.
-
Tuossa aamulla testailin oikealta edestä tuntuisi kuuluvan. Ääni kuuluu pienemmissäkin nopeuksissa, mutta hiljemmin. 90 kmh vauhissa pitää ottaa radiosta kaikki irti jos aikoo kuunnella. Ääni voimistuu huomattavasti kun koukkaa vasemmalle ja vaimenee kun koukkaa oikealle. Voikohan tuossa olla oikea etujarru laahauksessa vaikka palat renkaan vaihon yhteyvessä näytti olevan kunnossa.
-
"Kartaani, pyörän laakerit ja akselit tuntuvan käteen tiukalta paitsi vasen taka-akseli holkkuu pituus suunnassa.
Minkähänlainen operaatio lienee tuloillaan?"
Tuohon olisi helppo vastata jos ensin löydät oikean kohdan ;)
Uudestaan ylös kulmat ja pyörittelet vääntelet renkaasta ja tuo ääni voi tulla myös takaa, et olisi ainut joka vaihtaa eteen laakerin ja vika takalaakerissa ?
-
Villi arvaus mutta kohta olisi passeli: Apparin vetarin tukilaakeri
Perinteisesti eturenkaan laakeri on tuommoinen mikä reagoi kääntymiseen. Pyörittele renkaita ja pidä kättä jousella josko se täristäisi.
-
..Ääni voimistuu huomattavasti kun koukkaa vasemmalle ja vaimenee kun koukkaa oikealle...
Tämän perusteella veikkaisin oikeaa etupyöränlaakeria. Oli vastaava tilanne yhden V50:n kanssa hiljattain. Luulin ongelman johtuvan aluksi kans vanhoista talvirenkaista ;)
Tsekkaa se laakeri uusiksi.
-
Joo, se oli oikean etupyörän laakeri. Käsissä pyörittäessä rahisi, kun olisi ollut hienoa hiekkaa täynä. Ääni oli ajossa samanlainen, kuin vanhan väljäperäsen transiitin ulina. Meinas tulla synkkiä pilviä pään päälle, kun on lueskellut XC volvojen vioista. 850:ssä kaimassa, kun meni laakeri, niin kyllä se pyörä lenkkasi kunnolla.
Kiitos vastauksista.
-
Hienoa että vika selvisi.