Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Voimansiirto (kytkin, vaihteisto ja peräkeskustelut) => Aiheen aloitti: Oltsika - 16.04.2016, 22:02:24
-
Hei!
Nyt pitäisi tehdä vähän väärinpäin miten yleensä, eli volvon paras laatikko vaihdetaan huonosti kestävään automaattiaskiin. Mitään järkeähän tässä ei ole, mutta tehtävä se on.
Purkuautosta (740) on otettu jo irti luultavasti AW70, tai ainakin tyyppikilvessä luki 03-70. Vetolevy ja turbiini näyttäisivät sopivan alkupään 850, jossa ainakin silmätuntumalla samanlainen anturikehä kun vauhtipyörässä. Vaiheistolootaan pitää vielä kairata kampiakselin anturin kolo, kun aw70 sitä ei ole. Muuten pitäisi olla melkein plug&play.
Vähän mietityttää tuo sähköpuoli, mitä johtoja pitää muuttaa/lisätä moottorinohjaukselle(Lh2.4) että alkaa pelaamaan edes jotenkin. Olin katsovinani että seitsämän johtoa pitäisi johonkin saada yhdistettyä. Yksi menee askille, joka on luultavimmin pakki, kaksi sporttinapille ja loput neljä vaihdekeppiin.
Vaihdekepin neljästä piuhasta yksi on varmaankin jatkuva signaali, yksi tulee p-vaihteelta, eli tämä on vissiin käynnistyksen esto. Kaksi viimeistä menee ykkös- ja kakkosvaihteelle.
Onko kukaan ropaillut/pelaillut noiden sähköjen kanssa että saako ne toimimaan Lh2.4 kanssa? Lastua joutu varmasti muuttamaan. Onko jollain jotain muuta huomauteltavaa tai että kestääkö edes tuo 2.3l koneen vääntöjä vai kannattaako suoraan etsiä jostain AW71?
-
Omaan B230FB + M47 945:een vaihdoin viime kesänä AW71L:n. Kytkentäkaaviota hetken tuijoteltua ja keskikonsolia kaiveltua löytyi liittimet jotka sopivat yhteen "plug and play". Manuaalissa taisi pnp-kytkimen liittimessä olla pinkki hyppyjohto. En vain tahdo muistaa enään. :(
Mitenkään muutoin ei tarvinnut koskea mihinkään sähköihin. Hankalinta oli poljintelineen vaihto.
-
Tuonikäsistä 940:eistä tosi suuri osa on pilattu vammalaatikolla ihan tehtaalta, varmasti pääset helpommalla ja saat rahaakin kun vaihdat vaihteistolla varustetun autosi vammalaatikolliseen, sensijaan että maksaisit rahaa ja saisit autosta arvoa reilusti alaspäin ja lisäksi askin joka varmasti ei kestä turbokoneen perässä erityisen kauaa, varsinkin jos sitä on yhtään piristetty vakiosta. Jos kuitenkin tahdot jumpan tehdä, ei nuinpäin sähköjen kanssa ole mitään ihmeellistä. Cruisen kytkinpolkimen kytkin ohitetaan tai jumitetaan, kuinka tykkääkin, vaihdelaatikon johtosarjaa tarvii hiukan modata eli se manuaalissa oleva jömppilenkki poikki ja kytkee siihen sen startinestopiuhaparin tomaatin shifteristä, ja pakkivalon piuhat toiseen pariin. Korinpuolen sarja voi jo M90 ikäisessä olla myös sillä miljoonapinnisellä liittimellä, jolloinka piuhojen etsimiseen menee hiukan enempi aikaa.