Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: sonikki - 27.07.2011, 18:19:50

Otsikko: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: sonikki - 27.07.2011, 18:19:50
Eli voisiko joku kertoa miten onnistuu? Salpasta tuli kysyttyä ja hinnaksi moiselle hommalle sanottiin 260€ mikä pöyristyttävä hinta jopa vehon hintoihin verrattuna :)  Haulla löysin sen verta infoa että vanhalla (volvolandia?) foorumilla olisi ohjeet mutta en saa käytettyä hakua kun mulla ei ole tunnuksia sinne enkä saa niitä edes tehtyä :(
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Säppo - 27.07.2011, 18:38:25
Tässäpä leikattuna-liimattuna volvolandiasta se ohje:
HUOM! selvitä, mitkä öljyt autoosi käyvät. Noilla lainauksessa olevilla koodeilla tuskin kannattaa ihan varmistamatta mennä öljyä ostamaan...

Haulla löytyy:

http://www.volvolandia.com/SVF/index.php?topic=50628.0

http://www.volvolandia.com/SVF/index.php?topic=30756.0


Jossain tuo taitaa olla kyllä muuallakin. Googlen välimuistista tuo löytyy ilman kuvia.



Automaattivaihteistoöljyn vaihto kotikonstein AW50-42 vaihteistoon:

Helppo homma!

Kyselin vaihteistoöljynvaihdon hintaa Volvolta, töineen 250€. Sisälsi 8l öljyä. 4l 46.20€

Päätin tehdä itse, säästäisin ja tulisi vielä paremmin tehtyäkin. Koska Volvolla kerrottiin, että huuhtelevat ensin 4:llä litralla ja sitten täytetään vielä 4l. Lueskelin, netistä, että vähintään 12l pitäisi vaihtaa, jotta järjestelmä puhdistuisi kunnolla. Joku fanaatikko oli lutrannut hommassa jopa 17l! Siitä vaan jos on ylimääräistä tuohta takataskussa. Eräs kertoi vaihtavansa jopa joka vuosi! Se on kyllä mielestäni melkoista liioittelua. Tietty jos paljon ajaa, niin sitten ok.

 

Tarvikkeet ja kustannukset:

Öljy tingaten Volvolta 120€/12l

O-rengas 3537503 öljynlauhduttimen putkeen, 2kpl n.1,6€ kappale, tingaten 2€/2kpl

Mahdollisesti uusi lauhduttimen letkun muovinen pikakiinnitin 9425149, jos onnistut sen rikkomaan, omassani oli sisäpuolista mallia, joka ei hajonnut sitä irrotettaessa. Kiristin joka tulee liittimen päälipuolle hajoaa kuulemma herkemmin.

12mm tai 13mm sisähalkaisijalla varustettua läpinäkyvää, öljynkestävää PVC- muoviletkua. Biltemasta saa 12mm:stä letkua 5m 15-316 2,85€

Pitkäkaulainen öljyä kestävä suppilo, erittäin sopiva on esim. mallia Biltema 36-216 2,50€

   

10l muovikanisteri, jossa merkinnät 1l välein kyljessä. Ellei satu löytämään sopivaa kannua, voi merkinnät piirtää itsekin tussilla purkin kylkeen. Mittaa vaikka litran mitalla vettä ensin kannuun ja piirtää merkkiviivat 2l välein. Itse käytin vanhaa Nesteen jäähdytysnestekanisteria, jossa oli merkinnät valmiina. Siitä ei tullut kustannuksia.

Kustannukset yhteensä: 127,35€

 

Eräässä paikallisessa ropaamossa homma olisi maksanut n. 100Eur, mutta vain 6l öljyä olisi vaihdettu ja pohjapropun kautta. Ilmankos he kuulemma vaihtavat öljyjä näihin n. 40 000 välein, no huh!

Automaattivaihteistoöljy "kuluu" eli palaa käytössä ja se kannattaa vaihtaa n.75000km välein. Volvo ei suosittele öljyn vaihtoa ollenkaan, mutta taksi- ja ym. raskaassa käytössä huolto-ohjelmassa vaihtoväli on kuitenkin 75000km/4vuotta. Tarkasta miltä öljy näyttää, jos se näyttää tosi ruskealta ja haisee palaneelta, vaihda öljy.

Vanha palanut öljy näyttää tältä:                     Uusi öljy on tämän väristä:

                         

On ensiarvoisen tärkeää, että laitat laatikkoon oikeata öljyä. Vadis tarjoaa seuraavaa: Volvo 1161621 vaihteistoöljy 4l:n kannuissa. Öljy täyttää DEXRON III G/Ford Mercon luokitukset. Täydelliseen vaihtoon tarvitaan vähintään 12l.

Aisin Warnerin mukaan kyseisen laatikon öljyn pitää olla esim. Mobil ATF 3309 öljyä, Sellaista ei kyllä ihan heti mistään löydä, mutta Mobil 1 Synthetic ATF öljyä voi jostakin tilaamalla saada. Aika nihkeätä oli sen öljyn saaminen ainakin Tampereella, tilata olisi tarvinnut. Joten päädyin lopulta siniseen tiskiin. Se olikin loppujen lopuksi edullisin vaihtoehto! Jotkut kertovat laittaneensa samaan laatikkoon Mobil SHC DEXRON IIE öljyä, mutta sinisellä tiskillä vannotettiin, ettei se siinä toimi. No uskokoon ken mitä tahtoo. Mobil Öljynvaihtokeskus kertoi myös laittavansa aina tätä öljyä. Ilmeisesti on sitten toiminut, tiedä häntä. Ohjekirjassa lukee DEXRON IIIE/Ford Mercon

HUOM! Uudempaan 5-vaihteiseen 2000-> AW 55-50 laatikkoon ei em. öljyjä saa missään nimessä laittaa, vaan sille on ihan oma "sikahintainen" (n.26€/l ) öljynsä 1161540.

 

Seuraava vaihto-ohje perustuu pitkälti seuraavaan linkin ohjeisiin:

http://au.geocities.com/ozbrick850/atfflushmethod.html

Joten, ohjeeni on lähinnä yksinkertaistettu suomennos edellisille ohjeille. Täydennettynä omilla kokemuksillani.

1. Irrota vaihteiston öljynlauhduttimen puoleinen, ylempi (meno) letku.





2. Työnnä 12mm läpinäkyvä letku vaihteistoöljyn letkunliittimen päälle, se on sopivan jäykkä, eikä näin ollen tarvitse kiristintä.



3. Katkaise sopiva pätkä letkusta, n.1-2m ja laita letkun pää tyhjään kanisteriin.



4. Hommaa apuri tai käytä tarpeeksi pitkää letkua, jotta näet letkun kokoajan.

5. Pyydä apuria käynnistämään auto. Letkusta alkaa virrata tummaa nestettä kanisteriin. Anna moottorin käydä niin kauan, kunnes kanisterissa on öljyä n.2l. Jos öljyn mukana alkaa tulla kuplia sammuta auto välittömästi!

6. Ota ratti ja kaada uutta ATF-öljyä vaihteistoöljyn täyttöaukosta n. 2l.

7. Käynnistä auto taas ja juoksuta n. 2l öljyä kanisteriin.

8. Täytä taas n.2l uutta öljyä.

9. Tee tätä, niin kauan, että olet saanut valutettua ulos n.10l öljyä. Öljyn värikin alkaa näyttää tässä vaiheessa jo punaiselta.

10. Tyhjennä kanisteri tai laita letku tyhjään 4l:n kannuun. Käynnistä auto ja käytä vaihteenvalitsinta jokaisella vaihteella 4-5 sekuntia. Juoksuta öljyä n. 1,5l kannuun. Sammuta auto.

11. Irrota letku liittimestä ja vaihda uudet O-renkaat (2 kpl) paikoilleen.

12. Työnnä liitin takaisin jäähdyttimeen omalle paikalleen. Uusi pikakiristin, jos onnistuit sen rikkomaan. Varmistu, että liitin on kunnolla kiinni.

13. Täytä vaihteisto lopulla öljyllä. HUOM! älä ylitäytä laatikkoa. Mittatikun ala- ja ylärajan välinen öljymäärä on 0,5l.

15.Käynnistä auto ja tarkista, ettei vuotoja esiinny. Tarkasta öljyn taso, ohjekirjassa esitetyllä tavalla. Suorita koeajo ja tarkista öljyn pinta myös lämpimänä, lisää öljyä tarvittaessa. mikäli täytit liikaa, päästä ylimääräinen öljy pois laatikon pohjassa olevasta tyhjennysreiästä.

Tä... tä... tä... ja that's the end!


 
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 27.07.2011, 18:50:39
Tässäpä leikattuna-liimattuna volvolandiasta se ohje:
HUOM! selvitä, mitkä öljyt autoosi käyvät. Noilla lainauksessa olevilla koodeilla tuskin kannattaa ihan varmistamatta mennä öljyä ostamaan...

Joo, tosiaankin, se öljy kannattaa selvittää.
Tuossa lainauksessa puhuttiin atf 3309 öljystä, sen pitäisi olla jws 3309 ja tuon normin kun öljy täyttää, niin se kelpaa. (koska vaihteistosi on joko 5 tai 6 pykäläinen aisini)
Volvolta tuota löytyy  numerolla 1161640 (4 litraa)  ja litrahinta on pyöreästi n. 20€
Tavanomaisesti öljyä käytetään vaihtamiseen n. 8litraa, eli tekee sen n. ~160€

Eli työstä ottavat hintaa pöyristyttävän 100€ sen pöyristyttävän öljyn hinnan lisäksi.  (Joo, on se öljy kallista)
Jostain voi varmaankin saada sopiva oljyä johonkin 15€ hintaan, mutta en nyt jaksa googletella, että mistä voisi saada.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Ribbe - 27.07.2011, 19:05:13
Joo, tosiaankin, se öljy kannattaa selvittää.
Tuossa lainauksessa puhuttiin atf 3309 öljystä, sen pitäisi olla jws 3309 ja tuon normin kun öljy täyttää, niin se kelpaa. (koska vaihteistosi on joko 5 tai 6 pykäläinen aisini)
Jostain muistan lukeneeni että 6 vaihteisessa laatikossa ei olis mittatikkua vaan tietokone kertoo öljynmäärän?
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 27.07.2011, 19:11:29
Jostain muistan lukeneeni että 6 vaihteisessa laatikossa ei olis mittatikkua vaan tietokone kertoo öljynmäärän?

Ei ole mittatikkua, mutta tietokonekkaan ei kerro öljynmäänrää.
Homma meni tuossa siten, että öjyä ylitäytetään ja sitten käytetään öljy lämpöiseksi, testeri kertoo öljyn lämpötilan, jonka tulee olla 50-60 astetta, tämän jälkeen öljyntyhjäyspropun keskeltä avataan pikkuproppu, sitten kun öljyn valuminen tuosta lakkaa, niin öljytaso on oikea.
Se öljyn tyhjäysproppu jatkuu putkena n. 15-20cm propun tiivistyspinnasta ylöspäin ja sen pikkupropun irroittamalla öljytaso jää tuon putken yläpinnan tasolle.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: sonikki - 27.07.2011, 19:20:56
No siinähän sitä tietoa tulikin iso litanja, kiitoksia vaan :)
Ei kyllä tarvi sitten ainakaan viedä salpaan jos siellä ei kerta edes vaihdeta kunnolla! Auto on vm.02, laatikon mittatikku löytyy ja pakkovaihteet loppuu 4 eli eiköhän tuo 5 lovinen ole joten täytyy siihen sopivat liemet etsiä.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 27.07.2011, 19:22:10
No siinähän sitä tietoa tulikin iso litanja, kiitoksia vaan :)
Ei kyllä tarvi sitten ainakaan viedä salpaan jos siellä ei kerta edes vaihdeta kunnolla! Auto on vm.02, laatikon mittatikku löytyy ja pakkovaihteet loppuu 4 eli eiköhän tuo 5 lovinen ole joten täytyy siihen sopivat liemet etsiä.

Niin, miten ne sanoi sielä salvassa vaihtavansa ne öljyt?
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Taavi.H - 27.07.2011, 19:32:27
Jostain voi varmaankin saada sopiva oljyä johonkin 15€ hintaan, mutta en nyt jaksa googletella, että mistä voisi saada.

Motonet näyttää myyvän Mobil ATF 3309 hintaan 13,50€ / litra. Motonetin tuotenro 59-0231.

Ainakin joidenkin villien huhujen mukaan toi Mobil ATF 3309 olisi samaa kun se Volvon öljytehtaan valmistama 1161640 ;)
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Raid - 27.07.2011, 19:39:49
Volvon omistajan ei kannattaisi "säästää" laatikon öljyn vaihdon kanssa. Sen satasen jonka "voittaa" kun itse solhaa öljynvaihdon kanssa saa takaisin kun vaihtaa autoa kun huoltokirjassa on leima sinisen huoltamasta laatikosta. :pomo:
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Ribbe - 27.07.2011, 19:43:19
Volvon omistajan ei kannattaisi "säästää" laatikon öljyn vaihdon kanssa. Sen satasen jonka "voittaa" kun itse solhaa öljynvaihdon kanssa saa takaisin kun vaihtaa autoa kun huoltokirjassa on leima sinisen huoltamasta laatikosta. :pomo:
Kolmesti ole Volvolla vaihdattanu öljyt kahteen eri autoon ja kertaakaan ei ole tullut tuosta huoltokirjaan merkintää :)
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: sonikki - 27.07.2011, 19:45:07
Lainaus käyttäjältä: (Miksu)
Niin, miten ne sanoi sielä salvassa vaihtavansa ne öljyt?

Lainaus
Päätin tehdä itse, säästäisin ja tulisi vielä paremmin tehtyäkin. Koska Volvolla kerrottiin, että huuhtelevat ensin 4:llä litralla ja sitten täytetään vielä 4l. Lueskelin, netistä, että vähintään 12l pitäisi vaihtaa, jotta järjestelmä puhdistuisi kunnolla.

Tästä vedin johtopäätökset vai voiko noissa huolloissa olla erojakin?
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Säppo - 27.07.2011, 19:46:11
Mulla paikallinen sininen vaihtoi laatikkoöljyt hiljattain 230 eurolla. 8 litraa siihen käytettiin, minkä luulisi hyvin riittäneen, kun oli edellisestä vaihdosta vain hippasen yli 80.000 km enimmäkseen maantieajoa. Tunnin verran suhrasivat siinä projektissa, niinpä oli hyvää aikaa katsella oman kukkaron ulottumattomissa olevia vaihtoautoja. Pelkkä kuitti ja itse kynällä tekemäni merkintä jäivät tositteeksi siitä reissusta. :)
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Säppo - 27.07.2011, 19:48:04
Tästä vedin johtopäätökset vai voiko noissa huolloissa olla erojakin?

8:lla litralla nuo merkkihuollot taitavat järjestään sen homman tehdä. Voisin olettaa, että se on jollakin tavalla riittäväksi todettu, kun niin merkkihuollossa kerran menetellään. Varmaan oletuksena on, että öljynvaihtovälit ovat pysyneet maahantuojan suosituksissa.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 27.07.2011, 19:50:41
Tästä vedin johtopäätökset vai voiko noissa huolloissa olla erojakin?

Tuo 8 litraa riittää kyllä, mikäli vamha öljy ei ole ihan kuraa jo.
Sen jälkeen, kun alkaa järjestelmästä tulemaan puhdasta öljyä ulos, on sinne aika turha enempää laittaa, kun se hyöty suhteessa öljyn hintaan on jo olematon.
Jos ei tule vielä puhdasta öljyä tuolla määrällä, niin ehdottomasti on lisää laitettava, mutta se taas riippuu todennäköisesti enemmän siitä työtätekevän mekaanikon ammattitaidosta ja huolellisuudesta, sekä sen lisäksi asiakkaan lompakosta kaivamastaan setelinipusta :)
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 27.07.2011, 19:55:50
Motonet näyttää myyvän Mobil ATF 3309 hintaan 13,50€ / litra. Motonetin tuotenro 59-0231.

Ainakin joidenkin villien huhujen mukaan toi Mobil ATF 3309 olisi samaa kun se Volvon öljytehtaan valmistama 1161640 ;)

No, niinpäs näkyy, ja ilmeisesti myös täyttää tuon jws 3309 luokituksen.

Täältä muuten löyty viä halvemmalla :)
http://www.backfalt.fi/loytotori.php
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: janerikki - 27.07.2011, 21:03:31
Itse olen nyt 2 kertaa vaihtanut öljyt itse tohon laatikkoon. Molemmilla kerroilla olen käyttänyt Mobil 3309 ATF öljyä. Tuo öljy toimii ainakin tosi hyvin tässä Aisinin 5-vaihteisessa laatikossa.

Vuosi sitten vaihdoin ekan kerran öljyt laatikkoon. Öljyä meni n.12 litraa ennen kuin rupesi puhdasta öljyä tulemaan laatikosta ulos. Vanha öljy oli ihan ruskeaa, mutta ei palanutta.

Nyt 20tkm myöhemmin vaihdoin askin öljyt uudelleen varmistaakseni, että varmasti puhtaat öljyt pyörii laatikossa. Öljyä meni tähän toiseen vaihtoon 8 litraa. Öljy oli nyt vain lievästi tummunut.

Vaihdot pehmenivät tämän toisen vaihtokerran jälkeen huomattavasti etenkin kylmänä. Eli suosittelen vaihtamaan öljyt vielä toiseen kertaan vähän ajan päästä jos edellisestä öljynvaihdosta on paljon aikaa. Nyt tuntuu siltä, että laatikko pelaa niin kuin on suunniteltukin.  :)
Kylmällä laatikolla esiintyvä 2-3 vaihdon nykäys on poistunut lähes täydellisesti!

Öljynvaihdon olen suorittanut aina seuraavasti:
1. Aja autolla hetki, jotta laatikkoöljyt lämpenee.
2. Öljyroppu laatikosta auki ja sieltä kaikki ulos mitä tulee. Roppu kiinni uudella tiivisteellä. Käy sama tiiviste kuin moottorin öljyroppuunkin.
3. Laatikkoon uutta öljyä mittatikun reijän kautta sen verran mitä sieltä tuli ulos.
4. Syylärille tuleva ylempi ATF letku irti syylärin päästä. Öljynkierron suunta on vaihtunut jossakin vaiheessa, joten öljy tulee ulos joko letkun päästä tai sitten syylärin päästä. Omassa -00 mallissa tulee ainakin ulos syylärin päästä, eli laitoin läpinäkyvän letkun syyläriin kiinni. Letkun toinen pää johonkin kannuun. Jos olet epävarma kummin päin öljy kiertää niin laita läpinäkyvät letkut sekä syylärille tulevaan letkuun että syyläriin! Ja läpinäkyvän letkun toiset päät taas kannuun.
5. Auto käyntiin ja anna käydä niin kauan kunnes letkussa näkyy ilmakuplia. Sammuta auto heti kun ilmakuplia näkyy.
6. Lisää öljyä 2 litraa. Käynnistä auto taas ja sammuta kun letkussa näkyy ilmakuplia.
7. Lisää öljyä taas 2 litraa. Käynnistä auto ja sammuta kun letkussa näkyy ilmakuplia.
8. Jatka tällä kaavalla niin kauan kunnes ulos tuleva öljy on kirkasta.
9. Laske laatikosta ulos otetun öljyn määrä ja vertaa sitä siihen määrään jonka laitoit sisään. Pitäisi täsmätä, lisää öljyä laatikkoon tarvittaessa.
10. Auto käyntiin ja selaa vaihteet laatikosta läpi. Odota joka vaihteella 5 sek. Lopuksi laatikko P:lle ja anna käydä tyhjäkäynnillä 2min. Tarkista öljymäärä mittatikusta auton käydessä. Huomio ettei öljy ole tässä vaiheessa kunnolla lämmintä, joten älä ylitäytä koska öljytaso nousee vielä kun öljyt lämpenevät.
11. Aja autolla koelenkki ja tarkista öljytaso uudelleen mittatikun HOT-puolelta kohdan 10. mukaisesti.

Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Catalust - 28.07.2011, 00:43:48
Motonet näyttää myyvän Mobil ATF 3309 hintaan 13,50€ / litra. Motonetin tuotenro 59-0231.

Ainakin joidenkin villien huhujen mukaan toi Mobil ATF 3309 olisi samaa kun se Volvon öljytehtaan valmistama 1161640 ;)

Itse epäilen samaa... väri+haju todella samanlaiset... :o
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Raid - 28.07.2011, 10:56:34
Kolmesti ole Volvolla vaihdattanu öljyt kahteen eri autoon ja kertaakaan ei ole tullut tuosta huoltokirjaan merkintää :)
Kyllä meikäläisellä laitettiin merkintä ja km ylös huoltokirjaan ilman pyytämättä. Sinisen huolloissa on myös eroja, porissa eivät viitsineet imuroida imuilman koteloa kun vaihtoivat suodattimen.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: sonikki - 23.08.2011, 14:15:21
No nyt on öljyt vaihdettu mutta eihän se menny ihan niin kuin käsikirjoituksessa lukee >:( Eli ohjeen mukaan irroittelin lauhduttimelle tulevan ylemmän letkun minkä sitten survaisin pvc-letkun sisään ja toisen pään kanisteriin. Ei muuta ku auto tulille ja odottamaan että koska alkaa puskea lientä kanisteriin mutta sieltäpä ei tullutkaan mitään. NOH, auto sammuksiin ja keulille kurkkaamaan niin sieltähän ne ölpät oli puskenu lauhduttimesta pihalle eli onko tässä nyt käynnyt niin että joku sulevi on liittänyt nuo letkut väärin päin mikä siis on letkujen pituuden puolesta täysin mahdollista?
Lauhduttimen alemman letkun kautta sain kuitenki vaihdettua öljyt niin kuin pitikin vaikka homma hieman hankaloituikin kuin määrä X vanhoista öljyistä valui maahan.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: (Miksu) - 23.08.2011, 14:36:29
No nyt on öljyt vaihdettu mutta eihän se menny ihan niin kuin käsikirjoituksessa lukee >:( Eli ohjeen mukaan irroittelin lauhduttimelle tulevan ylemmän letkun minkä sitten survaisin pvc-letkun sisään ja toisen pään kanisteriin. Ei muuta ku auto tulille ja odottamaan että koska alkaa puskea lientä kanisteriin mutta sieltäpä ei tullutkaan mitään. NOH, auto sammuksiin ja keulille kurkkaamaan niin sieltähän ne ölpät oli puskenu lauhduttimesta pihalle eli onko tässä nyt käynnyt niin että joku sulevi on liittänyt nuo letkut väärin päin mikä siis on letkujen pituuden puolesta täysin mahdollista?
Lauhduttimen alemman letkun kautta sain kuitenki vaihdettua öljyt niin kuin pitikin vaikka homma hieman hankaloituikin kuin määrä X vanhoista öljyistä valui maahan.

Mikäli oot lukenut netistä ohjeen jossa selostetaan vanhakoppaisen V70 (ensimmäinen V70) automaatin öljyn vaihto, niin siinä kiertosuunta on juuri noin, kun letkun olit laittanut, se oli joko niin, että uudempaan korimalliin letkut on eripäin jäähdyttäjään, eli juuri kuten sunkin autossa ja tosiaan, ne kuuluu ollakkin niin. (tai sitten ne on vaihtunut, kunt uli 5-pykäläinen loota, ei voi muistaa)

Jäähdyttäjästä öljy palautuu aina sinne venttiilikoteloon, eli autossasi sieltä ylemmästä jäähdyttäjän liitoksesta menee se letku siihen kotelon päälle.

(Harmi, että ei tullut tätä ennemmin kirjoitettua, no, ainakin sait konehuoneesi voideltua ja sen jälkeen vielä pestyä :)  )
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Maikki_S - 16.09.2011, 09:29:05
Tässä varmistus vielä Mobilin sivuilta vielä siitä, että heidän öljynsä sopii Volvon 5-vaihteisiin automaatteihin.

http://www.mobil.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLMOMobil_ATF_3309.aspx (http://www.mobil.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLMOMobil_ATF_3309.aspx)

Hintaerohan on sitten jo tosiaan luokkaa 100 €/vaihto verrattuna Volvon omaan öljyyn.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: Sujakka - 17.09.2011, 20:28:05
Ite olin kyllä tyytyväinen Iisalmen Avainvaunun toimintaan.. Hinta arvioksi antoivat n.260€ ja kun sitten menin hakemaan autoa öljyn+vaihtotyön hinta oli 220€.. Sanoi huollossa että tuolla 260€ huuhtelee aika hyvin tuon lootan ja lopullinen hinta riippuu ihan siitä kuinka paljon öljyä menee. Ei minusta ainakaan kovin kallista ollut ja aikaakin meni vain 45 min.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: S 80 TDI - 16.11.2011, 09:03:26
Ohjeet toimii vaihdoin S80 -00 2.5D automaatti pulkkaan öljyt tuolla huuhtelumenetelmällä ja on todella helppoo.
1. Liitin irti syyläristä, tässä vuosimallissa öljyn paluu on syyläristä ulos.
2. kirkasta letkua jonka sisähalkaisija on 25mm klemmarilla kiinni syyläriin
3. letkun toinen pää purkkiin ja auto käymään
4. 2l kerrallaan pönttöön ja sammutus ja sama määrä uutta öljyä tilalle mittatikun reijästä, toistetaan kunnes tulee kirkasta öljyä.
    9l meni jotta tuli kirkasta öljyä ulos.
5. tämän jälkeen auto käymään ja vaihteet läpi 5s jokainen vaihde.
6. aja testilenkki että kaikki pelaa ja öljyt lämpiää
7. tarkasta öljyt, lisää tarvittaessa, MUISTA ETTÄ TIKUSSA ON ASTEIKKO KUUMALLE JA KYLMÄLLE ÖLJYLLE.
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: V70_D5 - 17.11.2011, 13:30:01
No, niinpäs näkyy, ja ilmeisesti myös täyttää tuon jws 3309 luokituksen.

Täältä muuten löyty viä halvemmalla :)
http://www.backfalt.fi/loytotori.php


Niin kumpaa tuohon 5 vaihteiseen automaattiin atf 3309 vai jws 3309..
Otsikko: Vs: D5:n automaattiaskin öljynvaihto?
Kirjoitti: d6r - 17.11.2011, 16:48:35
JWS3309 on laatuvaatimus, jonka ATF3309 tuotenimellä markkinoitava öljy täyttää.