Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: far960 - 03.06.2016, 22:13:47
-
Täyttöhuolto tehty,nyt vaikuttaa ettei päästä ja ohjaile ilmaa,sisäkierto nappulaakaan ei tottele.viitosellakaan ei tule ilmaa,niinkuin vielä talvella.
PuhallinMoottorin ym. Irroitin josko kenno tai karkeasuodatin olisi tukossa,yllättäen ollut kuin muutama puunlehti.
Se on käsittämätöntä kun ei ole raikkaria,valtava reikä ulkoa suoraan puhaltimelle.
Siinä läppä,sekö pitäisi liikkua paluukierto kytkimen kautta?
Tässä ei vaikuta nappulan painaminen nykyään mitään.Ei kuulu kojelaudasta kylläkään mitään ääniä.
Kylmää tulee verkkaisesti.
Koneen kun sammuttaa,kompura päällä,ennen ja jälkeen kylmäaineen täytön,kuuluu konehuoneesta sihinää ja suhinaa oikealta puolelta moottoria
On kait koneessa jonkinlainen alipaineenotto ja venttiili ohjauspaneelille kojelautaan.
Onko muuten sillä ledipurkilla mahdollista ottaa ilmastoinnin koodit?
Tuli nyt pitkä sepustus.
-
Itsellä samanlainen eli välillä halvaantuu eikä mitkään läpät liiku. Ilma liikkuu mutta ei mistään kovalla paineella. Auttoi kun kopautin vihreää liitintä matkustajan jalkatilassa. Olisiko huono liitos siellä.
-
Tuo täytyykin tsekata,kiitos vinkistä.
Saako näissä vanhoissa vikakoodia ilmastointilaitteelle?
-
Ei auttanut vihreän liittimen irroitus ja voitelu.
Ohjauspaneeli?
Paluukierron nappia ei tottele.
Suuri 15cm?pyöreä ilma-aukko rintapellissä,sen läppä on vissiinkin kokoajan kiinni?ei liiku ilmastoinnin käydessä/pois ollessa.
Onko tässä koodipurkeissa
ilmastoinnille lukua?
Vikavaloa ei vilkuta.
Konehuoneessa suhisee,koneen sammutuksen jälkeen,huollossa,2krt.täytetty ei kuulemma vuotoja