Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Salamanteri - 08.06.2016, 08:45:37
-
Allani on itselle uusi V50 1.6D Drive vuosimallia 2011, joka on mystisesti kadottanut start&stop kykynsä. Melkein kaksi kuukautta sitten liikkeessä lyhyellä koeajolla s/s ei toiminut, mutta on sittemmin toiminut lähes joka tilanteessa. Paitsi kuulemma viimeaikoina. Auto on ollut lähinnä vaimon käytössä, joten en tiedä tarkkaan, milloin s/s on lopettanut toimintansa, mutta varmaan lähiviikkojen aikana. Lämpimillä keleillä arvelin, että josko ilmastoinnin käyttäminen aiheuttaisi sen, että moottori ei sammu automaattisesti, mutta ei toiminut tänäänkään +16 lämpötilassa. On kokeiltu painella Drive-nappulaa siinä keskikonsolissa, mutta ei lähde toimimaan (ylläri).
Mistähän vikaa lähtisi etsimään?
-
Sielä on joku vikakoodi muistissa, puottaa start/stopin pois toiminnasta sillon. Näin kerrottiin merkkiliikkeessä, kun vastaavaa kyselin.
-
Heikko akku saattaa myös aiheuttaa tuota ilman vikakoodeja. Oma 2010 start/stop lopetti toimintansa keväällä. Käynnistyksessä ei vielä huomannut että akku olisi ollut huonossa hapessa.
-
Kiitos näistä. Saan auton vikadiagnoosiin myyjäliikkeen piikkiin ensi viikolla, joten katsotaan mitä sanovat. Toivotaan, ettei tuu isoa laskua. Jos on tuo akku niin sitäkään ei varmaan itsekseen pysty enää vaihtelemaan..?
-
Volvon ohjeissa ja testerissä on toiminto, jolla saa ilmoitettua järjestelmille että on uusi akku. Saattaa vaikuttaa latauksen ohjaukseen tai vastaavaa, joku osannee sanoa onko todellisuudessa merkitystä.
-
onkohan ladattu ulkopuolisella laturilla suoraan akun navoilta?
-
onkohan ladattu ulkopuolisella laturilla suoraan akun navoilta?
Mun käytössä ei ole ladattu, mutta en tiedä mitä edellinen omistaja on tehny. Vuokrakärry oli kiinni muutama viikko sitten. Lueskelin, että s&s ei välttämättä sillon toimisi kun kärry on kytkettynä, että oisko siitä jääny joku vikakoodi johonki kummittelemaan. No. Ens viikolla toivottavasti selviää.
-
No onpa mystistä. Huollossa eivät löytäneet mitään vikaa. Ei vikakoodeja ja akkukin kunnossa. Kävi koeajollakin, eikä saanut s&s toimimaan. Parin viikon päästä perusteellisempaan selvitykseen. :-[
-
Tämä on siitä "hyvä vika", että auto toimii suorastaan paremmin "rikkinäisenä"... Itse en viitsisi korjata ainakaan omaan piikkiin.