Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Lastutus, ohjelmointi ja moottorinohjaus => Aiheen aloitti: AnteroV70 - 12.06.2016, 16:30:59
-
Moi
Toimiiko moinen muutos? Eli manuaalivaihteiseen automaatin ecu? Vähän on ristiriitaista viestiä netti pullollaan.
Osa väittää ajonestoa mutta sehän näin vanhassa ei kaiketi ole ongelma. Osan mukaan pitää eculle saada P tai N vaihdetieto jotta toimii, siis starttaa.
Olisiko jollain varmaa tietoa mitä tarvitsee tehdä vai etsiä manuaalin ecu. Kyseessähän on motronic 4.4
-
Ainakin ME4.3 ecut voi vaihdella ristiin ilma sen kummempia taikakikkoja. Automaagissa ja manuaalissa on sitten eri kartat, niin se on hieman hassuhko ajettava.
-
Olisiko kellään tietoa tuosta 4.4 versiosta? Ei tunnu löytyvän mitään.
Olisi R ecu tarjolla mutta se on automaatista ja pari tarinaa löytyi missä ecu on hajonnut kun vaihdettu. Ei moinen huvittaisi.