Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: jen - 28.06.2016, 20:03:36
-
miten oli kyseisessä moottorissa meneekö venat solmuun jos hihna poikkee?itse nyt mietin vaihdanko vielä vai en,nyt 4-vuotta täysi mutta kilometrejä vain 15tkm,kiristintä en ainakaan vaihda kun viimeksi vaihdoin ja hihna maksaa vaan kympin ja puolentunnin tyä mut mut kumminkin vaan 15tkm ;) AJATUSVIRHE OLI TÄSSÄ ELI 15TKM /4-VUOTTA ON TULLUT MITTARIIN ;D
-
Ottaa venat mäntiin. Jos remmi ei ole saanut öljyä ja hampaiden juuressa ei näy murtumia niin melko turha vaihtaa.
-
Ottaa venat mäntiin. Jos remmi ei ole saanut öljyä ja hampaiden juuressa ei näy murtumia niin melko turha vaihtaa.
joo näin sen aattelin itsekkin,remmissä ei näy mitään ja kuiva on,eli mennään nyt vuosi tai pari näin. ;)
-
Eiku vaan kuntorantaan... :)
-
Eiku vaan kuntorantaan... :)
mitä siellä on? ::)
-
Eikös joku ohje ole et tietty kilometrimäärä tai joku aika. Esim 60tkm/2 vuotta. Tjsp.
Jos oikein tulkitsee niin kyllä se hihna kuluu vaikkei sitä käytäkkään. Kumia se on ja se hapertuu ajan saatossa. Siks hihnakoneissa mainitaan tuo aika. Vaikka koneella ei ajais metriäkään moneen vuoteen niin silti se kuluu.
Hihnan vaihto ny ei oo iso homma, eikä tyyris niin sen nyt voi tehä vaikka varmuuden vuoks samalla kun laittaa makkaraa grilliin. Ompa yks murhe vähemmän.