Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: bensalenkkari - 01.08.2011, 22:12:48
-
S60 2.4 170hv, -01. Mistäköhän löytyy säätöventtiili? paljonko joutuu purkamaan ja mitenkä puhdistus kannattaa tehdä?
-
löytyy moottorin päälimuovin alta läheltä hihnapyörää ja on neljällä pultilla kiinni sylinterikannessa.
puhdistuksesta ja sen hyödyttömyydestä en sano mitään ;D
-
Ja suosittelen hommaamaan uuden tiivisteen siihen ennenkuin irrotat säätöventtiilin. Jos laitat vanhalla tiivisteellä takasin kiinni voi rueta vuotamaan öljyä. ???
-
Kiitos neuvoista,ilmottelen jos auttaa joskus seilaavaan tyhjäkäyntiin. :o
-
Tyhjäkäynnin vaeltamiseen voi vaikuttaa kaasuläppäkotelo, se voi olla likainen ja/tai tekemässä loppuaan.
-
Tyhjäkäynnin vaeltamiseen voi vaikuttaa kaasuläppäkotelo, se voi olla likainen ja/tai tekemässä loppuaan.
Pistetään tarkastus/putsaus listalle :) Kaasuläppäkotelo näyttäs kyllä kovin tuoreelta,ihan kun olis just isketty kiinni paketista..