Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Veteraanit => Aiheen aloitti: luchadore - 09.08.2016, 00:33:49
-
Eli otin öljyt pihalle, ja kävin tutkimaan kun öljypohjaan taas kerääntynyt öljyvalumia. Vuoto löytyi öljysuodattimesta, pohjastaan ihan öljyssä. No kaikenlisäksi suodatin oli (taas kerran) jumiutunut aivan pirun tiukkaan, vaikka aina kiristän ohjeen mukaisesti. Sain sen sitten auki näpräämällä aikani, ja koko suodattimen tiiviste vaan tipahti välistä maahan :idiot2: Oli ihan epämuodostunut ja alkanut kovettumaan..
Mikähän moista aiheuttaa. Ikinä ei ole suodattimen tiiviste irronnut. Viittaa että tuo suodattimen jumiutuminen johtuu juuri tuosta tiivisteen liimaantumisesta kiinni sinne koneeseen. Tai tarkemmin sanottuna semmoiseen alumiiniseen välilaippaan jossa minulla on antureita kiinni. Suodatin avaamalla hirveää voimaa käyttäen repeää tiiviste irti varmaan sillon tuosta suodattimesta samalla.
Voisikos tuonne tiivisteen ja välilaipan tiivistepintaan laittaa jotain ainetta väliin mikä ehkäisisi tätä oiretta ??? Öljyä olen aina laaminut tiivisteeseen ennen asentamista.
--
Niin ja tärkein kysymys meinasi unohtua ! Eli mitä öljyä suosittelisitte laitettavaksi talven ajaksi koneeseen. On viritelty korkeapuristeinen b20 siis kyseessä ::) Kesän ajan oli mobil peak life sisällä, ja ihan ok pelittikin. Ajattelin laittaa samaa takaisin, tai sitten esim tuo mobilin super3000, olisi vähän ehkä pakkasta ajatellen sopuisampi valinta ??? Mitenkä vaikka joku castrol magnatec tms ?
-
Se alumiinikalikka varmaan lämpölaajenee enemmän kuin valurautainen lohko, joten suodatin kiristyy liikaa. Kokeile jättää suodatin löysemmälle. Joskus taistelin vastaavanlaisen välilaipan kanssa kun putsarit juuttuivat kiinni ja jos jätti sudin löysälle saattoi tiiviste pullahtaa välistä pois. Heitin sitten koko käikäleen mäkeen ja tein lohkon öljykanavaan pari reikää lisää, joihin sain tarvittavat anturit.
Öljymakuja on monia, itse käytän Castrollin tuotteita kun ovat omien kokemusten mukaan parempia kuin esim. Mobilin öljyt.
-
Niin joo, aivan. Inhottaa ottaa aina suodatin irti kun on niin pirullisen tiukassa, ja aiheuttaa näköjään ennemmin tai myöhemmin vuodon.
Itse justiinsa ostin mobil peak lifea :D perustelut että castrolissa on tuo acea c3 luokitus, josta sain käsityksen että ei oikein vanhat koneet tykkää.. mene ja tiedä ??? Aina sen voi vaihtaa onneksi.
-
Itse olen käyttänyt vaseliinia tiivisteen voiteluun, helpottaa jonkinverran tuota kiinnitarttumista.
Käytän myös ketjumallin suodatinavainta 1/2" vääntiöllä irroitukseen, lähtee tiukatkin suodattimet irti