Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: luzka - 03.08.2011, 20:17:12
-
Osaako kukaan arvioida tai tietääkö mitä s60 07 D5 egr venttiili maksaa? Tai sytyttääkö vikavaloja tai tekstejä jos tuon menee tulppaamaan. Autosta kuuluu kummallista raksutusta tyhjäkäynillä ja diagnoosiksi tuli toimimaton egr venttiili. :(
-
epäilen että antaa vikailmoituksen.
omani -02 ei anna minkäänlaista vikailmoitusta, mutta kaverin vuoden uudempi tuntuisi olevan tarkempi tuon tulppauksen suhteen.
mielestäni susi koko keksintö.
-
Oman -07 v70 deefemman käytin lastutettavana ja pyysin egr:n ohjelmallista sulkemista/vikailmoitusten poistoo... sanottiin että ei voi kokonaan ottaa pelistä pois mutta aukioloaikaa rajoittavat minimiin. Hiukkassuodattimella on kuulemma paine-eroanturit ja ne alkavat herjaamaan jos laittaa sokeen laipan. Tämmönen tietopläjäys mulle kerrottiin :hg:
-
olisko jollain pk seudulla D5 myllyä mitä voisi tulla kuuntelemaan? ::)