Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: kyösti - 29.09.2016, 10:26:05
-
Kyseessä 850 -93 170 hp bensakone. Toimi normaalisti, kunnes ajettiin pitempi 2000km reissu. Ilmeisesti noin puolimatkassa (lambda valo syttyi) revennyt ilmanputsarilta kaasuläppäkoteloon menevä haitariletku. Huomattu vasta siis 1000km ajon jälkeen. Oli pari viikkoa käyttämättä ja sitten kun haitariletku uusittu (rikkinäisellä ei meinannut pysyä käynnissä tyhjäkäynnillä) ja käynnistetty niin savutti vaaleaa savua bensakorkista ja öljyn mittatikusta, siis tod. paljon.
Nyt on huohotusjärjestelmä putsattu (uusi öljyloukku vaihdettu) ja samalla huonoksi mennyt imusarjan tiiviste vaihdettu.
Ei vaikutusta savutukseen, siis huohottaa aivan perhanasti. Ajetaan vielä koneen sisäpesu läpi jos jotain auttaisi.
Huohotusjärjestelmässä oli vain yksi ohut letku tukossa muuten aika puhdas myös öljyloukku puhdas mutta meni silti vaihtoon. Nyt voi siis ajaa normaalisti mutta savutus konehuoneesta huolettaa, vinkkejä? Kumihanska pullistui ryhdikkäästi öljyn täyttökorkin reiästä, eli painetta on.
-
taitaa olla siis alakerta sohlo
-
suurin syy voisin olla ovaaliksi menneitä sylinteriseiniä.
-
Varteenotettavia kommentteja edellä..
Et kerro ajomäärää mutta oletus tuon ikäisellä on vähintään 300 000 km.
-93 kuuluu vielä riskiryhmään jonka moottoreissa on ollut tuota sylinterioiretta.
Oletko miten usein vaihdellut öljyä ja suodatinta?
Jos aiot joskus hankkia lähes samanlaisen, ota -95-98 850-70 malli, ne kestää yleensä melko hyvin normaalia käyttöä.
-
Juu, koneen sisäpesu suoritettu, päästöt otettu. Koneella päästelty ainakin se 300tkm. Ei syönyt juurikaan 2000km matkalla öljyä eikä huohottanut ennen reissua. Päästöt on ok. Vedot tallella, hieman venttiilit naputtaa kylmänä.
Nyt sisäpesun jälkeen öljyn mittatikun reiästä nousee vaaleaa savua ehkä hieman vähemmän. Kannattaisiko vielä tsekata puristuspaineet jos yllämainittua vikaa siis olisi? Auto ollut itellä vasta hetkisen, eli öljyn vaihto historiasta ei tarkkaa tietoa.
-
Ohivuotomittaus kertoisi ehkä enemmän kuin puristuspainemittaus.
Toki jos tekee puristusmittauksen ja heti perään muutama ruuttaus öljyä tulpanreiästä ja mittaus uudelleen, jos paineet paranevat selvästi niin vuotaa männänrenkaista alakertaan.