Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: mikkonu - 05.10.2016, 13:23:19
-
V70 vm- 12 D3 automaatti, ajettu 185tkm nykii/lopettaa kiihdyttämisen yli 100km/h vauhdissa satunnaisesti. Ongelma esiintyy toisinaan, luokkaa joka toinen päivä. Jos ajan vakkarilla moottoritietä vaikka 110 ja aloitan siitä nostamaan nopeutta kevyellä kaasulla niin että laatikko pysyy 6-vaihteella, niin alkaa nykimään n. 5km/h nopeuden nousun välein. Tuntuu että leikkaa tehot hetkellisesti pois, mutta sitten antaa heti perään taas täydet takaisin. Jos kiihdytän esim. 110->130 ohitukseen, antaa laskea takaisin 110 ja lähtee siitä melkein heti kiihdyttämään uudestaan niin ei nyi. Jos taas ajaa vakkarilla esim. 2-3min ja kiihdyttää, niin taas luultavasti nykii. Jos vaihtaa manuaalisti 5-vaihteelle tai painaa kaasua reilummin, että automaatti hakee pienempää ei nyi. Laatikon öljyt vaihdettu 150tkm kohdalla sinisellä. Missäköhän vika?
-
Ahtopaineanturi hourii ?
Omaan V60 D3A vaihdettiin kun välillä muka oli yliahtoa tai aliahtoa.
Mitään en mistään tiedä...
Edit: kirotusvire
-
Moro?
Mulla on aika samanlaisia oireita s60 d3 aut. ajettu 110tkm. Pitää myös ihme suhahtelua konehuoneen suunnalta samalla kun nykii. Käyny kaks kertaa huollossa mutta eivät onnistuneet todentamaan vikaa vaikka koeajelullakin kävi... saa nähdä mitä ne huomenna sanoo.
-
Unohtui näemmä päivittää tulos tänne aikanaan vuoden lopussa, Ahtopaine anturi hyvinkin oli vian aiheuttaja. Vaati vain useamman poikkeamisen ja vikakoodien lukemisen, koska vika oli satunnainen ja kun se oli ollut päällä jonkin aikaa oli sytytellyt hyvän määrän muitakin vikakoodeja EGRstä etc.
Ahtopaineanturi hourii ?
Omaan V60 D3A vaihdettiin kun välillä muka oli yliahtoa tai aliahtoa.
Mitään en mistään tiedä...
Edit: kirotusvire