Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: ridgeforrester - 11.11.2016, 08:46:23

Otsikko: Moottorin vikavalo ja P061D koodi
Kirjoitti: ridgeforrester - 11.11.2016, 08:46:23
Näitä koodeja näkyy nyt ilmaantuvan siellä sun täällä...

Lumikelit tuli nyt myös Pohjanmaalle, ja aamusella n. 6km ajon jälkeen tasakaasulla kuuttakymppiä pintakaasulla ajettaessa tuntui hienoinen himmaava nykäys, ja moottorin kuva keltavaloin ruudulle. "Forsämrad motorprestanda" se sanoi, ruotsalainen kun on.

Kiina-OBD palikka mulla on ollut kiinni iät ja ajat (voisiko sekin olla syypää), ja Torque Pro sai kaivettua vikakoodin P061D, josta Google kertoo "Internal Control Module Engine Air Mass Performance".

Volvoliikkeen 200 tkm huolloista pari viikkoa aikaa, jossa akku todettu heikkokuntoiseksi -> vaihdettu viikko sitten (ilman ongelmia). Missä lie vika?
Uudelleenkäynnistyksen jälkeen valo ei syttynyt uudelleen.
Otsikko: Vs: Moottorin vikavalo ja P061D koodi
Kirjoitti: RATSUNI - 11.11.2016, 21:48:28
Tarkistappa ilmansuodatin, hörnässy lunta keulasta sisäänsä