Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Vulva man - 13.11.2016, 10:04:32

Otsikko: Eberspächer käynnistys ja savutus (kesä/talvilaatu)
Kirjoitti: Vulva man - 13.11.2016, 10:04:32
Teki oudon vian. Suorakäynnistettäessä lisälämmitin ei lähtenyt ollenkaan päälle (auton ollessa sammuksissa), ei pitänyt mitään ääntä eikä antanut mitään häiriöilmoitusta. Lämmittimen merkkivalo syttyi mutta sammui samantien kun lämmitintä käynnisti. Lämmitin lähti käyntiin hirvittävän savun saattelemana kun moottorin käynnisti, tosin moottori oli pyörinyt muutaman minuutin ennen kuin lämmitin lähti päälle. Ajelin hetken, kytkin suorakäynnistyksen ja sammutin auton, n. 30s kuluttua lämmitin sammui itsestään.

Pakkasta oli n.-16c, arvelin, että oliko mulla kesälaatua tankissa ja olisiko eberi tarkka polttoaineen notkeudesta. Niinpä ostin vähän dieselin jään estoa ja sitä tankkiin, ajelin tunnin käyttäen lisälämmitintä. Seuraavasta päivästä eteenpäin on toiminut normaalisti. Ajoin tankin tyhjäksi ja talvilaatua tankkiin. Akun alhaisesta jännitteestä se ei johtunut koska se aiemmin on antanut siitä varoitustekstin. Missä sijaitsee polttoainelinjan lämmitin? Tuleeko eberille oma lämmittämön linja tankilta? Koska lämmitin lähti käyntiin auton pyöriessä, niin tuleeko käynnissä ollessa polttoaine eberille lämmitetystä linjasta? Vai oliko kyseessä vain sähköinen ohjainlaitteen häiriö?
Otsikko: Vs: Eberspächer käynnistys ja savutus (kesä/talvilaatu)
Kirjoitti: hessu80 - 13.11.2016, 11:43:52
Ei toimi mikään lämmitin kesälaadulla -16 asteessa. Löpö tulee omalla putkella suoraan tankista.