Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: tarzan - 07.12.2016, 12:04:45

Otsikko: Ohjaustanko ?
Kirjoitti: tarzan - 07.12.2016, 12:04:45

hmm... onkelmaa pukkaa tai sit ei..
Ohjaus äänteli ajossa, ei kuitenkaa käyttäytyny mitenkää oudosti vaan pelitti ihan hyvin.
Tehostimen säiliö vaihdettiin kesällä koska oli märkä sauman kohdalta ja aattelin että vuotaa siitä.
Nyt kuitenki ihan samasta kohtaa märkä ja neste oli vähissä ja vispatun näköstä eli ilmaa joukossa ? Ylempi letku sopivasti ton märän kohdan yläpuolella.
Kuinka saletisti toi pettää kokonaan? Ääntely loppu nesteen lisäyksellä.
Pajalla heitti ehdotuksen: "Ohjaustanko vuotaa"
Kokemuksia ja vinkkejä kiitos etten nyt ihan sokeena reettana mene kalliita remppoja turhaan teettämään.
Minä en o mitää märkiä länttejä auton parkkipaikoilla ole huomannu.
Muokkaa viestiä
Otsikko: Vs: Ohjaustanko ?
Kirjoitti: Mustalaatikko - 07.12.2016, 12:43:15
Mulla tyhjeni säiliö viikossa kun ohjeustehostimen paineputki, joka kiertelee ympäri konehuonetta, vuoti. Kaverilla taas pakkasella jonkun teipin alta sen letkuliitos aukesi ja tyhjensi kaikki lattialle. Ei ole tarvinnut ohjaustankoon koskea tai nesteisiin kun 4 vuotta sitten tuo putki vaihdettiin. Eli kannattaa katsoa tarkkaan mistä se vuoto on kotoisin. Mulla se näkyi ihan että jostain tullut öljyä konehuoneeseen koneen etupuolelle.

Ja säälikää ohjauksianne! älkää kääntänkö pyöriä auto paikallaan tai ajako kovaa kuoppiin :)
Otsikko: Vs: Ohjaustanko ?
Kirjoitti: sikalintta - 07.12.2016, 19:08:13
kakkoskoppaisten V70:n pre-faceliftin tehostinöljysäiliössä on venttiili joka hajoaa joka pötistä jossain vaiheessa. tän jälkeen alkaa ampua korkin kautta ja muista liitoksista öljyjä ja tekee myös paineiskuja kiertoon joka saattaa tuntua nykivänä ohjauksena. homma fiksaantuu kun ostaa romikselta faceliftin säiliön jossa vika on korjattu.

Otsikko: Vs: Ohjaustanko ?
Kirjoitti: ukarp - 14.12.2016, 12:27:57
Itellä on semmosta oiretta ohjauksessa että kun autolla lähtee pitkästäaikaa (eka kerran päivässä) liikkeelle niin kun rattia kääntää laidasta toiseen niin tuntuu ja kuuluu jurina/rutina ohjauksesta. Voiko tämä johtua nyt juuri tuosta mitä sikalintta mainitsit paineiskuista? Autona tosiaan facelift v70, -05 D5. Ohjaustehostimen säiliö on päältä hieman kostean oloinen aina.. Nesteet on vaihdettutehostajaan eikä muuttanut tilannetta. Ja onko jotain konstia jolla tietää että säiliö on korjattu jos tilaa romuttamolta?
Otsikko: Vs: Ohjaustanko ?
Kirjoitti: Mustalaatikko - 14.12.2016, 12:37:10
Mulla rutisee ihan iskarin yläpäät aamulla pihalla käännellessä. Niihin on jokus yritetty laittaa rasvaa.