Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: mnederst - 27.01.2017, 09:29:53
-
Auto alkoi herjata moottorin rajoitettua suorituskykyä. Vein siniselle, jossa vaihdettiin ekana polttoainesuodatin ja ilmattiin se.
No, tämän jälkeen auto ei pysynyt käynnissä enää millään. Nyt ollaan jo vaihtamassa siirtopumppua, kun vika ei ilmeisesti sittenkään ollut suodattimessa.
Onko ilmaaminen voinut rikkoa siirtopumpun? Tai kehno bensa? Ei kai tuon siirtopumpun alle 100 tkm pitäisi vielä kärähtää.
-
Auto alkoi herjata moottorin rajoitettua suorituskykyä. Vein siniselle, jossa vaihdettiin ekana polttoainesuodatin ja ilmattiin se.
No, tämän jälkeen auto ei pysynyt käynnissä enää millään. Nyt ollaan jo vaihtamassa siirtopumppua, kun vika ei ilmeisesti sittenkään ollut suodattimessa.
Onko ilmaaminen voinut rikkoa siirtopumpun? Tai kehno bensa? Ei kai tuon siirtopumpun alle 100 tkm pitäisi vielä kärähtää.
Jos siellä on bensaa niin ei varmasti toimi sinun D2 malli ;). Omaan S80 oli polttoainepumppu vaihdettu 160tkm kohdalla eli ei ole ikuinen peli.
-
Juu, ei sentään bensaa. ;)
Ihmettelin vaan sitä, että autolla pystyi kyllä ajamaan ennen suodattimen vaihtoa, mutta suodattimen vaihdon jälkeen auto ei pysynyt käynnissä olleenkaan. Ilmeisesti suodattimen ilmaus ei kuitenkaan voi siirtopumppua rikkoa?
-
Juu, ei sentään bensaa. ;)
Ihmettelin vaan sitä, että autolla pystyi kyllä ajamaan ennen suodattimen vaihtoa, mutta suodattimen vaihdon jälkeen auto ei pysynyt käynnissä olleenkaan. Ilmeisesti suodattimen ilmaus ei kuitenkaan voi siirtopumppua rikkoa?
Ei se ilmaamalla rikki mene ja ilmaamatta ei lähde käyntiin millään suodattimen vaihdon jälkeen. Kuulostaa siltä, että saisi jostakin ilmaa polttoainelinjaan, mutta voihan tuo siirtopumppukin rikki olla, kun sillä on sama vaikutus. Kieltämättä aika vähillä kilometreillä on mennyt rikki, mutta kaikkea voi sattua.
-
Hinta-arvio sinisellä 1200 euroa! Aika paha summa, kun osa maksaa noin 400. Mukana vaihdetaan sitten polttoainesuodatin, piuhasarjaa, liittimiä ja antureita.
Onko ideaa, mitä tuolle kannattaisi tehdä, jos halvemmalla haluaisi selvitä?
-
Jos ei Volvolta tulla vastaan niin voihan sitä muuallakin näyttää. Voihan siellä olla vuotoja roskaa jne.
-
En vielä Volvolta kysellyt, mutta täytyy selvittää maanantaina. Onko tuon ikäisissä Volvoissa vielä ollut goodwillia jäljellä?
Yksi vaihtoehto olisi, että yrittäisi saada pelkän pumpun vaihdettua, ja anturit ja muun sälän pitäisi ennallaan.
-
Tää on ehkä äärettömän tyhmä ajatus mutta kun en ole käyttäytymistä itse nähnyt tai autoa testerissä käyttänyt, onko varmaa että vika nimenomaan on dieselin saamisessa eikä ilmamassamittarissa...? Kuulostaa vaan kovin tutulle nuo oireet. Tosin tätipuolen autossa oireet alkoivat 250km ajon jälkeen, sitten vikatilan ilmaantuminen tiuheni kunnes ei käynyt tyhjäkäyntiä vaan pätki ihan kuin ei olisi saanut ainetta, eikä toki saanutkaan kun ilma-arvo väärä...
-
Mekaanikko oli kyllä varma siitä, että kyseessä on siirtopumppu.
Tosin tuli sekin mieleen, että ehkä eivät kuitenkaan ole ihan varmoja, missä kohtaa ongelma on. Sksi haluavat varmuuden vuoksi vaihtaa myös kaikki piuhat ja tasoanturin.
Mä en oikein osta ajatusta siitä, että noin paljon tavaraa olisi pakko vaihtaa.
-
Niin siis, polttoainepuolta tuossakin epäiltiin mutta olikin vaan imm sökönä. Enkä ymmärrä miksi eivät keksineet vikaa, imm on ainakin vanhemmissa helppo kokeilla. Käy nyppäämässä liitin irti ja kokeile käymään, jos käy paremmin, vika on siinä jollei vaikutusta niin on oikeesti siirtopumppu. Mut ilmaseksi helppo varmistua.
-
Miten on ilmattu? Ei saa ilmattua pelkästään virtoja päällä pitämällä tai suodattimen esitäytöllä jos polttoainejärjestelmä toimii samalla tavalla kuten vaikka vanhemmissa 1.6/2.0D/Drive-moottorisissa. Täytyy imeä konehuoneesta paluulinjasta aineet järjestelmään. Sitten lähtee. Volvon koneella varustetut ilmaantuvat siirtopumpun voimin.
-
Lankku: Samaa ihmettelin, että onko uudempiin D2:iin lisätty kunnollinen siirtopumppu. Sehän olisi tietenkin hyvä ja fiksu juttu. Toisaalta, ongelmia oli jo ennen suodattimen vaihtoa eli juurisyy on muualla kuin suodattimen vaihdossa ja ilmaamistekniikoissa. Ja voisi kuvitella, että merkkiliike osaa suodattimen vaihtaa oikeaoppisesti.
-
Joo, kyllä tuo varmasti on ilmattu kunnolla. Katsoin vieressä, kun yrittivät sekä tankin että konehuoneen puolelta saada ilmaa pois. Täytyy soitella tänään mekaanikolle ja setviä lisää.
-
Auto saatiin kuntoon ja tuli piste tällekin tarinalle, tosin aika kallis sellainen. Pumppu oli tosiaan sökönä ja Bilian lasku lähes 1200 euroa.
Minkäänlaista goodwillia ei maahantuojalta irronnut, mikä oli kyllä pettymys. Käytännössä ei siis ole tässä suhteessa mitään väliä, onko kyseessä Suomi-auto ja merkkihuollettu vai ei. Maahantuoja täyttää ainoastaan lain asettamat minimivaatimukset.
Luulenpa, että säästän tuon pumpun hinnan seuraavina vuosina asioimalla jossain muualla kuin merkkikorjaamossa. Espoolaista Debiliä on ainakin kehuttu.
-
Voisihan tosta laittaa reklamaatiota vetämään. Tuliko jotain selitystä oliko roskia vai mitä..pyydä roinat itselle.
-
Kyselin jo goodwillia, mutta mitään ei tule.
Eräällä kaverilla on vastaava auto -13 ja uutena ostettu. Pelkääjänpuolen lukko hajosi alle 80 tkm kohdalla, ja on vieläpä tyyppivika. Eipä tullut siinäkään Bilia vastaan. 500 euroa meni omasta taskusta.
Näyttää siis Volvon jälkimarkkinointi olevan vielä surkeampaa kuin BMW Finlandin, mikä on jo sinänsä saavutus.