Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: jallu71 - 03.04.2017, 20:34:03
-
Tänään oli vaihtovuorossa sitten xc -07;n apul.hihna kun kerran kaverin kanssa päätettiin vaihtaa niitä useammin omiin autoihin vähän niinkun "henkivakuutuksena". Kaveri kätevänä remppamiehenä puuhaan itse toimin sujuvasti seuramiehenä..Kohta alkoi reipas sadattelu ja "tuus kattoo"! 53 tkm ajettu remmi oli viittä vaille pas¤¤na!! Toiselta puolen urat paikkapaikoin kuluneet kokonaan pois ja kuluma semmosta aaltomaista paikkapaikoin..Parasta oli ettei mitään ylimäär. ääntä kuulunut missään vaiheessa. Ainoa vika mikä keksittiin oli ohjausteh. pumpun hihnapyörä joka heilui hiukan sitä "niivittäessä". Pumppu kuiten kuiva eikä äännä millään muotoa. Laitettiin uusi remmi paikoilleen ja ajelin kotio. Pitää vissiin alkaa etsiä uutta pumppua... Onko kellään ollut vastaavaa??
-
Täällä oli eräs tapaus jossa ohjaustehostin(oli uusittu) oli väärässä linjassa.
En nyt muista piti ääntä ja huojui mutta toisen pumpun vaihdolla ongelma korjaantui.
Muistaakseni hihna ei ollut vaurioitunut, mikä saattoi johtua että ei ollut ajettu paljoakaan.
Tarkistitteko myös laturin vapaakytkimen?
-
Tehostin on alkup. kilsoja huimat 228tkm :P Alan itsekkin epäillä laturin vapaakytkintä se tutkitaan seuraavaksi. Mistähän semmosen erikoisavaimen sais ostettua mikä vaihdossa tarvitaan?
-
Vapaakytkimen viallisuus vaikuttaa tekevän tuollaista hihnalle. Työkalusarjaa saa mistä tahansa varaosaliikkeestä.
-
Vapaakytkin tilattu ja motonetistä haettava työkalusatsi ei oo hinnan kiroissa..
-
Saattaa olla tosi tiukassa. Yhdessä laturissa hajotin avaimen, tosin kyseinen laturi oli huomattavasti enemmän ajettu kuin tuo sinun.
Myöskin pitää ajatuksen kanssa miettiä mihin suuntaan pitää alkaa kääntämään jotta aukeaa.
-
Moi. Siinä vapaakytkimessä on sitten vasenkätinen kierre.
-
Nyt on uusi vapaakytkin paikallaan simppeli homma kun on oikeat työkalut sitä varten.
-
Laturin vapaakytkin! Itsellä teki saman, että pääosin sisäpuoli hihnasta kuoppaseksi kulunu..
-
Lainataan vanhaa aihetta jälleen..
Eli jakohihnaremppa alkaisi olla taas ajankohtainen ja samalla uusitaan apulaiteremmi, kiristinrulla, ohjainrulla ja ehkä myös kiristinkin. Ongelma on se että näköjään kahta eri mittaista hihnaa saatavilla tuohon moottoriin. 1825 ja 1840.
Autona vm 2003 D5 V70, eli se vanha mustakantinen. Onko Harmaakantisessa pitempi hihna, vai mistä noista tietää kumman tilaa?
-
1825cm tarjoaa ainakin mulle, mustakoppaiseen D5:seen
https://aeromotors.fi/kataloog/article/5362817/fb-6dpk1825-ina