Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: kupari s40 - 11.04.2017, 18:19:07
-
Emännän vehkeestä kyssäriä.
Mikähän on siedettävä kulutus S60 2.3 t5 -01 10tkm välillä? Nyt rullattuna edellistä vaihdosta 4182km ja litra laitettu lisää kun alarajalla oli jo pinta. Tikussahan ylä/alarajan väli on 1,5l.
Taustana että seisonut liki 3 vuotta laatikkovian takia. Ollaan ostettu laatikko vaihdettuna ja kaikki huollot (öljyt, suodattimet, tulpat, nesteet) tehtynä +jarru, alusta jne läpikäytynä iskarit, lämmityslaite sekä pusliakin uusittuna että jakopää vaihdettuna joulukuussa.
Öljynä siinä huoltokirjan mukaan Mobil 0W-40 ja ajo meillä on lyhyttä noin 10-20min puhdasta kaupunkipyörittelyä. Ei pölläyttele sinistä savua yhtään kylmänäkään ja ollut piuhan päässä talvella lämmityksessä.
Omissa omistamissa ahdetuissa muuttanut öljyt 5w-50/0w-40/0w-30 jossain vaiheessa 5w40 jolla on selvinnyt kaikissa 0,5l lisäyksellä 10tkm välit.Noilla mobil/GM litkuilla menny ennen vaihtoa lisäilyihin 1-1,5l 10tkm.
-
Näkyykö missään merkkejä öljyvuodosta ??
Aika suuri kulutus kun vajaa 5 tkm päästy ja pitää lisätä.
Olisiko toisen valmistajan öljyillä mitään apua tuohon kulutukseen ??
-
Ei ainakaan yläpuolelta välejäkin kurkittuna märkää tai kosteaa valumaa näy eikä tälvella lumelle lätäkköä jättänyt. Tapana mulla 2-3 viikon välein vilkaista yleissilmäystä vehkeiden konehuoneisiin ja tarkistaa säiliöiden ja öljyjen pinnat.
Tummunut öljy koko ajan ja mustaa kokkareista liejua nyt, liekö tuo seisomisella osuutta siihen. Omissa noin mustaksi menny aikojen saatossa vain jos lambda-, ruiskulämpöanturin-, sytytys- tai ecuvian takia tulvinut bensaa öljyn sekaan, tässä ei käyntihäröä tai kulutuskaan ole noussut kuten noilla yleensä tekisi.
Tässä on termarikin näköjään uusittu ja käy sekä vetää tosi nätisti. Vikakoodeja ei edes muistissa kun 2 kertaa tuon lukenut.
Meinataan nyt lauantaina vaihtaa suodatin (orkkis Volvo) ja katsotaan vielä mobilin 0w-40 kun sitä 7l on vaihtoon varattu. Katotaan samalla alla kun on ainakin turbon paluulinjan tiiviste ettei kuse sieltä.
Seurata ja jos vie niin vaikka fortella putsata ja muulla viskositeetillä kokeilla kulutusta.
-
Kerkeääkö auto lämmetä kunnolla noiden ajojen aikana? Karstaa tuollaisella kaupunkihuristelulla kertyy uskomaton määrä ja tuo öljyn tummuminenkin selittyisi. Huohotin olis kyllä hyvä tarkistaa kun kulutus on tuota luokkaa, jos auto on vain ollut "kaupunkiajossa" niin tuo huohotin melko varmasti on tukossa.
Onkohan kuinka paljon ajettu tämä kyseinen auto?
-
Autolla kaikkiaan siinä 235tkm ajettu ja siitä meillä rullattuna vain tuo vajaa 4200km
Tuo huohotinpuoli vois vielä alempaakin tsekata, myyjän mukaan se olisi käyty käyttökuntoon laittaessa kyllä läpi. Kumia yläpäänputki näytti olevan ja yläpää siitä viimeksi katsoes oli kuiva.
Ei tuo konelämmöltä kuumaksi kylläkään kerkeä lämmetä talvella kuin ehkä 1-2 kertaa kuukaudessa. Sanonu emännäl kaikista omistamistaan vehkeistä et ajas talvisin joskus 2 viikon välein pitemmän 30-45min lenkin et lataa kunnolla edes akkua .
Myös kehottanu talvella välillä tarjoamaan vieres kulkevalla motarilla ( jos sitä kautta joskus joutuu 4-5 km ajaa) vähän enempi kierroksia (D sijaan 3 sisällä) että jotain karstaa ja kondensiokosteutta putkistosta sais pois.
Eipä tuota emäntää juuri kiinnosta autoissa mikään muulloin kuin se jos jää jonnekin esim kaupan pihalle tai ei lähde jo kotoa edes käyntiin.
Nämähän S60 alkaa jo olla niitä malleja joissa jo akkuvarauksen vähyyskin tekee temppuilua
Edellises karvalakkimalli (ei mitään sähköikkunoita, peilejä, ilmastointia, vakkaria, kattoluukkua, tms herkkuja) Audi 100 jossa akku takapenkin alla meni emännäl 10v aikana talvisin kolme tyhjentynyttä akkua ihan pelkästä latauksen puutteesta ja -25/-35 pakkasessa niitä autosta kiva irrotella. Kaksi noista oli hajonnut ja yksi toimii hätäseen parin starttauksen apuakkuna kaapelien kera.
Laturi oli huippukunnossa mitä useampaan kertaan senkin virrantuotto mitattu. Tuolla Audilla vajaa 80tkm tuli 10v aikana mittariin ja 225tkm oli mittaris kun myi pois.
Tuon kolmannen jälkeen sanoin että vaihdan vain kesäisin jatkossa hänen autoihin akkuja.
-
Netistä löytyy tosi hyviä ohjeita tuohon huohotuksen tarkistamiseen, jos autoa noin harvoin ajetaan sinne 90 asteen lämpöön niin karstaantuminen on taattua. Öljykin menee ns. pilalle siinä samalla.
Jonkunlainen "Engine Flush" olis varmaan tässä kohtaa ihan paikallaan, saisi edes vähän sitä karstaa sieltä liikkeelle ja ehkä niitä öljykanavia hieman avarrettua. Toinen vaihtoehto että öljypohja irti ja katsoa kuinka paljon sitä liejua siellä pohjalla on.
Ja mitä tuohon akkuun tulee niin aika kovilla taitaa olla tuon latauksen suhteen, latausjännite kannattaa myös mitata että on sitä mitä sen pitää olla. n. 14 - 14.5 volttia tyhjäkäynnillä.
-
Mul on saabiin aikoinaan varattu CRC engine flush jota en tartte kun siitä 2 v sitten öljypohja irrotettu ja sihti putsattu tp- ketjun poiston yhteydessä niin testaa sillä mönjällä onko puhdistavaa vaikutusta tuohon t5.
Kattonut vol2 obd:lla ajossakin latauksen ja 14.3-14,7 välillä näyttää olevan sekä lämmöt tasaiseen 88-90 asteessa pyörii.
Kiitti vinkeistä, tutkitaan lauantaina ja seurataan.
-
Kannattaa käyttää Volvon omia öljynsuodattimia. Muutaman tapauksen olen nähnyt joissa suodatin on puutteellisen suodatuskyvyn takia täysin karstoittunut umpeen. Laskee ohivuotona vain lävitse. Suodatin kova kuin kivi.
Suodatin oli kooltaan paljon pienempi kuin orginelli.
-
Öljysuodatin hommattuna on tietenkin Volvon alkuperäinen ja propun prikkakin tulee samalla tietenkin uusittua.
Tarvikkeista on aikoinaan pettänyt esim takaiskuja niin sen jälkeen vain orkkista jo yli parikymmentä vuotta laittanut kun tuo hankintahinnan ero versus mahdolliset ongelmat on todella epäsuhta.
-
Sinisellä tekevät jonkinlaisen puhdistuksen moottorille. En muista tökötin merkkiä.
Käytännössä aine kaadetaan vanhojen moottoriöljyjen sekaan ja pyöritetään moottoria tyhjäkäynnillä
tietyllä kierrosmäärällä muistaakseni 20min. Sitten uudet öljyt/suodatin.
Lähtee karstat ja auton käytös muuttuu täysin. Melkein säikähdin kun lähdin ajelemaan siniseltä.
Öljynkulutus väheni selvästi.
-
Näitäkin on niin montaa merkkiä ettei voi tietää mitä käyttävät, voi myös olla, että merkkiliikkeillä on käytössä aineet, jota ei kuluttajille myydä edes suoraan. Kaupan hyllyllä lojuvat tuotteet taitaa olla sitä ns. "kakkoslaatua".
-
Näitäkin on niin montaa merkkiä ettei voi tietää mitä käyttävät, voi myös olla, että merkkiliikkeillä on käytössä aineet, jota ei kuluttajille myydä edes suoraan. Kaupan hyllyllä lojuvat tuotteet taitaa olla sitä ns. "kakkoslaatua".
Hyvä pointti. Parempi on auton olla osaavissa käsissä kuin itse läträtä marketin aineilla.
-
Taitavat yleensä merkkikorjaamot Forten tuotteita käyttää mutta sitä ei saa täältä kuin joiltain korjaamoilta ostettua eivätkä kaikki merkkikorjaamot edes myy ulos kuluttajalle. Tuo Forte ei kuulu esim Motonet, Biltema tai AD valikoimiinkaan. On kyllä kallista mutta selvästi parempaa ainetta kun CRC, STP jne.
Se miten auttaa riippuu koneen karstasuudesta ja tuuristakin miten irtoaa tai jo jämähtänyt liian tiukasti kiinni jolloin ei juuri mitään merkitystä mihinkään. Väljyyteen voi olla hetkellinen väliaikainen elvyttävä jeesi mutta ei kuitenkaan korjaa mitään kulumia.
Hain kuitenkin suoraan vähän jämympää diamond 5w-40 jota S40 ja kaikissa turbo-saabeissa käyttänyt. Hiljensi muuten heti selvästi S40 koneen ääntä etenkin kylmänä, öljykin puhtaampana pysynyt ja kulutuskin pieneni 0,7l/10tkm tasolle tuohon kun vaihtoi edellisten käyttämistä mobil 0w -40 öljyistä joilla 1,5l/8000km vei.
-
No niin löytyi yksi ainakin osan kulutuksesta selittävä vika.
Säteilylämmittimen piuhakiinnike juuresta poikki ja piuha ollut irti lämmittimestä niin täyskylmänä startattu koko talvi.
Turbon öljypaluutiiviste hiukan kostea muttei varsinaisesti vielä mehi, huohotuspuoli koneessa oli puhdas eikä pieniäkään muita mehimis- tai vuotopaikkoja ollut..
Mustaa tervaahan tuo 4250km ajettu öljy oli ja suodatinkin likainen, nyt kone kyllä hiljeni kummasti uusilla öljyillä.
Vaihtaa vielä kerran öljy ja suodatin tiheämmällä 5-6tkm välillä niin tulee hyvä.
-
Sama turbon öljynpaluutiiviste vuoti mullakin.
Jostain syystä oma kulkine likaa öljynsä hyvin nopeasti.
Ajoin nyt reipasta matkavauhtia ja tuoksui mehevä palanut karsta. Jälkijäähdytys tyhjäkäynnillä tärkeää.
Olen huomannut että t5-moottoria pitää kuormittaa samalla kun polttaa karstaa.
Raskas peräkärri ja kunnon kiihdytystä. Ei oikein pala karsta kolmosella jos pahasti päässyt karstoittumaan.
Joskus ajoin lentokentällä niin kovaa kuin kulkee. Auton kulku/käyttäymien oli ajon jälkeen aivan eri maailmasta.
-
Hommaa jo varuille tuon paluutiivisteen.
Tässä ei ole vetokoukkua kuten ei S40 niin kärrinveto jäänyt cs:lle.. Emännän edellisessä 100 2.6 aut Audis kyllä huomas tuon katin käryn ja karstanpolton selvästi ja kulkikin kyllä kevyemmäl kaasullakin vähän aikaa. Etenkin korotetuilla laidoilla haetut hiekkakuormat teki hyvää.
Mulla tuo turbokoneisten jälkijäähytys on piintynyt tapa jo -88 ajoilta kun bmw 2002 tuli jälkiahdettua ja oli ensimmäinen omistettu turbokoneinen. Samoin tuolloin opeteltu ettei kovaa kenkää anna ennenkuin koneen lämmöt noussu vaakaan.
Lpr kentälle menos mut omalla sigun cs, emäntä ei noista lentokenttävedoista välitä ja ominpäin ilman lupaa en t5 sinne vie.
-
Rapiat 1300 km nyt öljynvaihdon jälkeen takana ja lämmityksessä (toimii nyt liittimen korjauksen jälkeen) ollu pakkasaamuina.
Öljyt siis muutettu 5w-40 jotka puhtaat ja väri sekä koostumus kuin juuri koneeseen laitettuna, pintakin on tasan maksimiviivalla pysynyt koko ajan.
Pienestä oli kiinni, säteilylämmitin pois toiminnasta, lyhyttä pätkäajoa ja löysempi 0w-40 öljynlaatu niin öljyhävikkiä, kokkareisuutta ja mustumista ilmeni. Koputetaan puuta että jatkuukin noin.
-
Laittele infoa miten jatkossa..
-
Yli 2500 km nyt ja pinta max eikä juurikaan tummunut. Ajettu edellisen jälkeen myös pari pitkää reissua ja polkaissu karstoja pois, herkemmin alkoi pintakaasul menee
-
Jees, mulle tehtiin 5000km sitten Forte-käsittely. Mittatikku aavistuksen vajunut. Hyvältä vaikuttaa entiseen verrattuna.
Käsittelyn jälkeen tuli huomattu kummallinen Ilmiö uusilla öljyillä. Kokeilin ruiskulla imaista öljytikunreiästä ja työnsin letkun niin syvälle kuin menee. Pahan hajuista karstaöljyä moottorin pohjalla. Nyt sitten se kökkö on kaikkialla ja öljy sen mukaista.
Käsittelyn jälkeen olisi hyvä ollut tehdä vielä yksi öljyn/suodattimen vaihto. Ilmeisesti nämä voimamoottorit karstoittuvat talvella pikkuhommissa ellei vedä jotain raskasta.
-
Yli 5tkm takana, öljyt puhtaan näköiset ja pinta pysynyt maksimissa.
Tähän emännän vaihdellaan jatkossa 10-12tkm välein jatkossa ölpät ja suodatin, kustannuksena itse vaihtaen sen verran mitätön muissa itsellä ahdetuissa todettiin ja saatuun hyötyyn nähden.