Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: reppu_1_ - 13.06.2017, 13:06:33
-
morom
elikkäs tässä ny olen jo pitkään miettiny projektia ja on ruvennu tinakoneet kiinnostaan, mutta en oo löytäny oikeen mustaa valkosella että onnistuuko 960 katsastaminen t6 koneelle jos sen laittaa yhellä turbolla kun sehän lasketaan tehojen laskemiseksi kai. vai onko sitte vaan helpompaa tehä isompi projekti ja tekasee 760 b6254 urbolla?
nää suomen katsastus jutut menee vähä vaikeiks ku kaikki katsurit jolta oon kyselly niin ei osaa sanoo oikeen juuta eikä jaata :-[
-
Ahtimen vaihto menee moottorin muuttamiseksi, dynon kautta mentävä.
Ei sitä kahden vaihto yhteen lasketa tehojen laskemiseksi jos ei ole lappua siitä
-
joo elikkä ton dyno homman tiesinki, mutta on siis mahollista saada t6 koneella katsastettua.
onko sillä viäliä et onko manuaali vai automaatti
kiitos vastauksesta
-
Masulilla on 960 turbotettu. Showroom tai projektipvkirjat topikki
-
Vaan eipä ole leimattu vielä, toivottavasti sekin ennen juhannusta.
Tuon katsastus katsurin mukaan pitäisi olla hyvin suoraviivainen operaatio, koska kyseessä on lähtökohtasesti mallisarjan tehokkain laite.
-
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=60859.msg1061148862#msg1061148862
Eli aihioksi B6254 tai B6304 ja siihen ahdin kupeeseen.