Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: mikkoh - 13.08.2017, 08:10:24
-
Minulle uusi tuttavuus tämä C30 ja pikkudiesel. Ennakoin talvea ja haluaisin asentaa lohkolämmittimen alkuperäisasennetun Eber-lämmittimen rinnalle sekä samalla ylläpitolaturin pitämään huolta akusta. Tässä pari kysymysta, joihin en forumin otsikoiden perusteella löytänyt heti viestiketjua. Jos sellainen tähän aiheeseen liittyen jo on, voisiko joku laittaa linkin.
1. Defalta löytyy 1,6 dieseliin sopiva laite http://www.defa.com/fi/automotive/warmup/find_your_engine_heater/ (http://www.defa.com/fi/automotive/warmup/find_your_engine_heater/) ja seikkaperäiset ohjeet lohkolämmittimen asentamiseen. Sujuuko asennustyö ko. Volvoon ohjeiden avulla tee se itse -henkilöltä?
2. Onko ylipäätään mahdollista/järkevaa asentaa lohkolämmitin Eberin rinnalle?
3. Mitä kokemuksia on kahden lämmittimen (pa- ja lohkolämmitin) rinnakkaiskäytöstä.
4. Onko akun ylläpitolataamisesta merkittävää hyötyä/haittaa. Autolla päivittäisten matkojen pituudet vaihtelevat muutamasta kilometrista 50 km kerralla.
-
Asennuksen onnistuminen tietty riippuu tekijän osaamisesta mutta on ihan yksinkertainen laittaa... hyvähän se on olla myös toinen lämmitysvaihtoehto eberin tilalle jos ja kun sattuu että eberi ei käynnisty. Ylläpitolaturi kannattaa jokatapauksessa laittaa jos eberiä käyttää pysäköintilämmittimenä ja akussa ei kannata sitten säästää...
-
Lisälämmittimen kanssa on suositeltavaa käyttää ylläpitolaturia..
-
3. Mitä kokemuksia on kahden lämmittimen (pa- ja lohkolämmitin) rinnakkaiskäytöstä.
Tämä kiinnostaisi itseänikin. Nykyisessä on lohkolämmitin ja Eber, käytän talvisin jompaa kumpaa. Auto on nyt vaihtumassa ja uudessa olisi myös akkulaturi, tarkoittaako tämä on aina samalla myös lohkolämmitin.
-
Auto on nyt vaihtumassa ja uudessa olisi myös akkulaturi, tarkoittaako tämä on aina samalla myös lohkolämmitin.
Useimmiten pelkkä moottorin lämpöelementti..
Eli setti käsittää joko moottorin lämmittimen tai moottorin lämmittimen ja sisähaaran, tähän saa lisättyä tuon akkulaturin.
Omaan laitoin aikoinaan pelkästään defan laturin.
-
Kiitos vastauksista. Kysyn myös, onko Eberin alkuperäisasennus ko. moottorissa siten, ettei se estä lohkolämmittimen asentamista moottorin kyljessä olevaan sille varattuun paikkaan?
En ole vielä kurkistellut paikkaa. Edellyttää jonkin verran purkamista. Defan ohjeissa on, että asennus tehdään oikean pyöränkotelon kautta. Pitäneekö paikkansa.
-
Kiitos vastauksista. Kysyn myös, onko Eberin alkuperäisasennus ko. moottorissa siten, ettei se estä lohkolämmittimen asentamista moottorin kyljessä olevaan sille varattuun paikkaan?
En ole vielä kurkistellut paikkaa. Edellyttää jonkin verran purkamista. Defan ohjeissa on, että asennus tehdään oikean pyöränkotelon kautta. Pitäneekö paikkansa.
Pitää paikkansa eli ei ole este asennukselle ja pyöräkotelon kautta on asennus...
-
Hei, tähän liittyen, puolisoni osti juuri volvo c30 1.6hdi. Voiko tähän asentaa tt-thermo letkulämmittimen eberin tilalle? Eli tulisin moottorin ja lämmityslaitteen kennon välille, missä käsittääkseni on eberi tällä hetkellä. Onko jotain vesiventtiilejä jotka menee kiinni kun auton sammuttaa? Eberi ei enää starttaa ja sanottiin että kallis remontti. Ja kun autolla enimmäkseen ajetaan töpselin vierestä töpselin viereen niin helpoimmalla pääsis.