Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: crusell - 27.08.2017, 12:13:58
-
Sunnuntain puoltapäivää kaikille.
Etuvakaajan korikumien vaihto on ajankohtainen. Näyttää yksinkertaiselta. MUTTA onko näin?
Kokemuksia.
Nöyrästi kysyn vielä; Oikean puoleinen iskunvaimennin pitää myös vaihtaa.
Onko tähän kokemuksia, vinkkejä.
Crusell
BW. Kirjoittaa neuvosta kiitollinen.
-
Ainakin -00 ei ihan simppeli.
Oli mulla 2 osanen ja 1 pultilla rungos eli painetaan tangon ympärillä varoen puolikkaat kiinni ja pultti kiinni jos puolikkaat on kunnolla ja suorassa toisiinsa kiinni.
Pienikätinen asentaja mulla niin ei tarvinnutkaan ihan kaikkea edestä purkaa mitä haulla oli katteltu.
Motonet edellisen vaihtamat osat kesti vajaan vuoden, orkkista tilalle 50€ kpl mut osana on erittäinkin selvästi parempilaatuset ja myös järeämpikin rakenne.
Iskarit vaihdetaan aina pareittain, kato tukikumit kunto ja kääntölaakerit kannattaa suosiolla uusia. Jouset yläpäät on ehjät ja muuten napakat.
Omassa uusttu jousia lukuunottamatra muut samalla purku/ kasaus. Mulla laakerit oli huonot ja tukikumeista toinen narisi ja kolisi niin samalla molemmat ettei tartte noihin enää puuttua vuosiin.
-
Kiitos kupari s40 vastauksesta.
Oikeanpuoleinen korikumi nyt uusittu. Motonet (valmistusmaa Ruotsi) "laatua". Näkee sitten kuinka kauan kestää.
Myös etu iskarit (Monroe) vaihdettu. Oikean puoleinen piti ottaa uusiksi, koska jousen alapää oli jostain syystä n. kolme senttiä väärässä paikassa.
Hyvää syksyn odottelua.
Crusell
-
Hyvä et sait kuntoon.
Mulla nuo Motonet runkokumit oli molemmat katkenneet poikki (eri aikaan alle vuoden sisään) siitä pultin kiinnitykseen lähtevän sakaran juuresta.