Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: pepejovi - 30.08.2017, 23:11:07
-
Parina päivänä nyt on sattunut niin töihin ja töistä lähtiessä, että autossa ei meinata saada pakkia päälle. Menee kuitenkin päälle pienen yrittämisen jälkeen (mm. kytkimen polkemista, muiden vaihteiden päälle laittoa) ja toimii ihan hyvin sen jälkeen.
Auto istui parkkipaikalla n. 8h.
Autoon istuessa vaihteisto toimi aikalailla normaalisti, ei hirveästi pistänyt vastaan vaihteet.
Laitoin auton vapaalle, päästin kytkimen, käynnistin auton
Ja tässä vaiheessa taas ei saanut vaihteita päälle ollenkaan. Pumppasin kytkintä pari kertaa, sain jonkin vaihteen päälle ja vetelin pari kertaa 1-4 vaihteilla, jonka jälkeen sain myös pakin päälle.
Liikkelle lähtiessä kytkinpoljin otti aivan liikkumisen alkupäästä, siis ei saanut yhtään liikuttaa poljinta ylöspäin ennen kuin auto liikkui.
~10km ajon jälkeen kytkin otti jo aivan polkimen liikkuma-alueen loppupäästä kiinni, ja vaihteet vaihtuu ihan normaalisti.
Osaatteko heittää arvausta että mikä lienee volvossa vikana? Kytkinremppa tehty vasta, jossa vaihdettiin kytkinsarja.
Tällä hetkellä paras arvaus olisi vain vaihtaa öljyt ja tarkistaa/vaihtaa stefat.
-
Arvataan kytkimen työsylinteri vian syylliseksi.
-
Arvataan kytkimen työsylinteri vian syylliseksi.
Tämäkin kuitenkin käsittääkseni vaihdettu kytkin sarjan mukana..
Voiko tuo öljyistä riippua?
-
ilmaa kytkimessä muuttuuko pumppaamalla kytkimen toiminta?
-
ilmaa kytkimessä muuttuuko pumppaamalla kytkimen toiminta?
Pumppaamalla alkaa toimimaan pitkän paikallaan istumisen jälkeen.
-
sit ei muuta kun kytkimen ilmaukseen.
-
sit ei muuta kun kytkimen ilmaukseen.
Tuhannet kiitokset tästä, nyt kun ajattelee niin aika päivänselvä asia jos pumppauksen jälkeen toimii :idiot2:
Käytän jossain ilmauttamassa, katsotaan mitä tapahtuu.
Edit: Mistähän syystä tuo sitten toimii ennen auton käynnistystä kuitenkin ihan normaalisti?
-
Edit: Mistähän syystä tuo sitten toimii ennen auton käynnistystä kuitenkin ihan normaalisti?
Auto sammuksissa laatikossakaan ei mikään pyöri ja pykälät saa loksahtamaan helpommin päälle
-
Auto sammuksissa laatikossakaan ei mikään pyöri ja pykälät saa loksahtamaan helpommin päälle
Jälleen kerran järkevä selitys joka saa itseni tuntemaan hyvin tyhmältä :2funny: onneksi on muita jotka osaa, kiitokset.