Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: pupponen - 02.09.2011, 08:46:00
-
Hankittiin emännälle tuommoinen peli ja em. osat ei toimi. Pyyhkiänmoottori on uusittu vuosi sitten, olisiko viiksessä, siis johdotuksessa vikaa? Onko kellekkään tuttua, omassa v70 ei ole ollut ongelmia...
-
Luukulle menevä johtosarja on tainnut monessa olla rikki.
-
Luukulle menevä johtosarja on tainnut monessa olla rikki.
nämä johdot sijaitsee kuskipuolella olevassa saranan sisällä.
Voi olla myös että varsi on lasinläpi menevästä holkista kohtaa jumissa.
Poistin omasta sen koko moottorin ja varren kun oli vain ylimääräistä korjaamista ja painoa kun ei kerta toiminut.
-
Tosta saranan alla olevasta johtonipun poikkimenemisestä on puhuttu paljon, mutta miten helposti sen korjaaminen sitten käy? Peltisaksilla kattoa auki vai en ainakaan muista nähneeni mitään liittimiä siinä mustassa johtonipussa.
Meneekös siellä muuta kun pyyhkijän ja rekisterivalojen johdot? Pesuvesi?
-
Tosta saranan alla olevasta johtonipun poikkimenemisestä on puhuttu paljon, mutta miten helposti sen korjaaminen sitten käy? Peltisaksilla kattoa auki vai en ainakaan muista nähneeni mitään liittimiä siinä mustassa johtonipussa.
Meneekös siellä muuta kun pyyhkijän ja rekisterivalojen johdot? Pesuvesi?
Menee myös keskuslukko, lisäjarruvalo sekä takalasin lämmitin ainakin.
Pesuvesi menee muistaakseni toiselta puolelta.
liittimen saa näkyviin kun sisäpuolelta ottaa yläkulman muoviverhoilut irti. eli D-pilarista ja sen läheisyydestä verhoilut irti.
katki menneet johdot vain yhdistetään takaisin toisiinsa, ja jokaisella johdolla on oma värinsä.
edit: suosittelen ottamaan sen johtosarjan kiinnityksen irti sieltä liittimen ja saranan välistä matkasta ettei ole "tukevasti" kiinni. (vähentää mutkalle menoa ja sitä kautta johtojen rasittumista/katkeemista)
-
Niin totta pari muutakin johtoa tietty vielä.
Kaikki toimii kyllä toistaiseksi, mutta sellainen odotuspelihän tämäkin taitaa olla.
Vähän osumaa näyttänyt kuitenkin jo ottaneen.
-H-
-
Kattelin sen johtonipun ja mikään ei ollut poikki, muovi oli kulunut rikki yhdestä paksusta kaksivärisestä (keltainen ja ..) paikkasin sen, samoin kattelin viiksestä lähtevät johdot, jotka mielestäni olivat ehjät. Ei toimi kuitenkaan...mikähän siinä oikein mättää? ???
-
Sähkökaavio, yleimittari, reilusti aikaa ja asennuskaljaa. Siinä kai ne eväät melkein on tuon pyyhkijän toimimattomuuden metsästykseen.
-
Voi olla Moottorin hiilet menny.
Kettumainen purkaa ja en tiedä mistä sais uudet hiilet.
-
V70:sen takalasinpyyhkimen läpituleva akseli oli hapettunu umpeen ja takalasinpyyhin ei liikkunu muuten kun käsin auttamalla. Ulkopuolelle näkyvä muoviholkki oli haljennu kahteen osaan. Ensin pyyhkimen varren irroitus, sitten pyyhkimen mekanismin teline irti (kolme pikkupulttia) ja sähköliitin irti, niin sai käpäliin tuon kokonaisuuden ja pöydälle. Sitten siinä akselin juuressa on semmoinen "lukkorenkaan" tapainen, ettei akseli pääse painumaan sinne läpimenon sisään, se pois. Nyt voi akselia alkaa painaa läpi siitä akselin läpimenoputkesta. Auttaa, jos irroittaa pikkumutterin ja varren moottorin puolelta. Voi koittaa pyöritellä sitä mekanismia irti. Mulla ei ollu lopuksi kovin kiinni. Sit puhdistus ja rasvaus. Mä laitoin kuparitahnaa tohon pyyhkijänvarren akseliin ja läpiviennin rikkoutuneen muoviholkin tilalle uuden. Sit akseli takas paikalleen, myös moottorin puolelta, varsi ja pikkumutteri kiinni ja se lukkorengas siihen pyyhkijän varren akseliin. Sit se koko härveli paikkaansa, tietty nyt on se uusi muoviholkki jo siellä paikallaan lasin läpi. Pikkupultit kiinni ja sähköliitin. Nyt voi kokeilla pyöriikö akseli, samalla saadaan tuo akseli pysähtymään oikeaan kohtaan ja voidaan sitten kiinnittää pyyhkimen varsi. Aikaa meni kolmisen varttia allekirjoittaneella. -Stade-
-
Jaa, saiskohan tuon omankin toimimaan Staden ohjeilla... Itsellä tuossa V70:ssä pyyhin liikahtaa 5-20cm ja sitten jumahtaa ja ei lähde kuin kädellä avittaen, mutta ilman pyyhkijää tai pyyhin pystyssä pyyhkii kyllä. Niin ja minulla on se akselin pään boorit kadonnu, joten vois luistaa kun akseli pyörii.
Vinkkejä? Muuten toimii ja vesi juoksee.
-
Jaa, saiskohan tuon omankin toimimaan Staden ohjeilla... Itsellä tuossa V70:ssä pyyhin liikahtaa 5-20cm ja sitten jumahtaa ja ei lähde kuin kädellä avittaen, mutta ilman pyyhkijää tai pyyhin pystyssä pyyhkii kyllä. Niin ja minulla on se akselin pään boorit kadonnu, joten vois luistaa kun akseli pyörii.
Vinkkejä? Muuten toimii ja vesi juoksee.
Voisit kokeilla (OMALLA VASTUULLA) laittaa väliin ns. kemiallista metallia (seuraava irroitusyritys tosin voi aiheuttaa itkun)
Kun oot ensin putsannut liitoskohdan ja etsinyt oikean asennon pyyhkijälle, sit vaan kem.metallia siisti väliin
ja varsi paikoilleen akselin päähän.
-
Niin no siinä on sellainen juttu että pyyhkijä on vasemmalla niin jumii, mutta oikealla ei jumita :)
-
Niin no siinä on sellainen juttu että pyyhkijä on vasemmalla niin jumii, mutta oikealla ei jumita :)
Ei se akseli sitten tyhjää pyöri siinä varressa.
Enpä uskalla sanoo, kun en oo Volle ko. kilkkeitä aukonut (=en tiedä millaset systeemit sisällä)
Yhestä farkku Hiivatista laitoin kokonaan ositteluun, vaikkei kuulemma ollut purettava
mutta kyllä sen sai purettua kun oli kärsivällinen, ja se korjaantu vähän rattaiden hammastuksia viilaamalla.
Mut kuten sanottu en tiedä millaset Vollen systeemit on.
-
Rasvaa Hiltsu se akseli kokeeks vaikka aseöljyllä ulkopuolelta. Ei tarvi purkaa mitään.
Luukku ylös sopivasti ja ruikkimaan.
Mulla auttoi tuo jumitukseen hetkeks, nyt se on jumissa taas. >:(
Mutta se apu siittä oli että tietää nyt missä vika. :)
-
Ei se ole kuin kosmeettinen haitta enään. Toimivuus tärkeä, varsinkin parkkipaikalla.
-
Mulla kanssa oli ongelmaa tuon takalasin pyyhkijän kanssa. Sieltä moottorin muovirattaasta oli boorit pois. Kokeilin liimailla, ja ei pysy alkaa pyörimään uudestaan tyhjää. Nyt toimii moottori ja varsi liikkuu, ainut että taitaa olla tuota hapettumisongelmaa tuossa pyyhkijän läpiviennissä.
Korjauksena tuolle rattaalle porasin akseliin rattaan reunaan 2,5mm reiän ja laitoin siihen liiman kanssa katkaistun pultin, ja rattaaseen tein uran tuota pulttia varten, jonka jälkeen akselin ympärille liimaa, ja akseli paikalleen. Seuraavana laitoin akselin pystyasentoon ja laitoin liimaa koko rattaan toisen puoliskon täyteen.
Ainakin toistaisesti on toiminnut. Liimana mulla oli Epoxyä.
Ps. liimahan laitettiin luonnollisesti sille puolelle ratasta jossa ei ole metallia... , samoin se pultti joka tuli akselin läpi.
-
itse vaihdoin uuden moottorin takalasin pyyhkijälle,v70 124e motonet. sitten upotin sen pyyhkijän mekanismin öljyastiaan kokoaan pariksi viikoksi ja nyt toimii kuin unelma. aseöljyt on 15min apuja,se pitää kunnolla antaa liota öljyssä...