Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: TOW - 05.10.2017, 18:17:23
-
Tervehdys
Laitan tämän nyt tänne jos jollakulla olisi sattunut vaikka olemaan vastaava vika jossain toisessa Volvon mallissa.
Taannoin ostetussa V70 Bi-fuel -06:ssa on mystinen ajotietokoneen vika.
Info-rullaa vaihdettaessa ajotietokoneen ruutuun ei tule muuta tietoa kun bensan määrä tankissa. Joka toinen pyöritys antaa mustan tyhjän ruudun, joka toinen bensamittarin. Bensatoimisena ajettaessa sama juttu, mutta tämän lisäksi ajotietokone ilmoittaa (ruotsiksi) että "teillä on yksi lukematon viesti" mutta read-nappulan painallus ei anna lukea sitä. Myöskään reset-napin painamisella ei tapahdu yhtikäs mitään.
Auto kävi täällä tutussa Debil-autotalossa huollossa. Vaihtoivat vilkun viiksen ajotietokoneen nappuloineen. Ei auttanut, ei lähde toimimaan. Mitään tietoa ajotietokoneesta ei saa irti. Ei nopeuteen, polttoaineenkulutukseen tai ajomatkaan liittyviä tietoja. Tarkastivat Debilin puolesta vielä, että autossa on varmasti ajotietokone ja autojen tietojen perusteella näin kyllä on.
Tarkastivat vikamuistin, josta ei löytynyt mitään ajotietokoneeseen suoranaisesti liittyvää koodia. Olivat kovin ymmällään mikä toimintahäiriön tuottaa.
Löytyykö täältä sepiltä ja tietäjiltä ideoita? Kaikki otetaan mielenkiinnolla vastaan.
-
Ruotsin volvo foorumiella todetaan, ettei bi-fuelissa ole ajotietokonetta (muuten kuin bensan määrä). Näin olisi lukeman mukaan ollut tehtaaltakin.
-
No näin vähän epäilinkin. Kiitos vahvistuksesta.
Tämä ei ole iso vahinko, koska ajotietokoneen antamia lukemia pidän muutenkin enemmän viihteellisinä ja todelliset keskikulutukset tulee muutenkin laskettua mielummin tankkausten yhteydessä. Enkä koskaan ole tankannut autoa ajotietokoneen viestien perusteella kuten tuskin kukaan muukaan täällä... 8)
Täytyypä olla yhteydessä myyjäliikkeeseen koska auton myyntitiedoissa autossa mainittiin olevan ajotietokone. ::) :P
-
Itse asiassa vielä yksi kysymys osaavimmille. Osaisinkohan esittää sen oikein?
Kun tässä tulee vasta opeteltua ajamista Volvolla, niin osaatteko sanoa millä kierrosalueella ja millä vaihteella ajaminen on taloudellisinta ja järkevintä tehon kannalta? Mille kierrosalueelle taloudellisuus & teho on optimoitu jos näin voi kysyä? Normaalisti olen opetellut tämän alueen autoissa suhteuttamalla toisiinsa korvakuullolta moottorin terveen käyntiäänen ja ajotietokoneen hetkellisellä kulutuksella mitattavan järkevimmän tai pienimmän kulutuksen.
Oma havainto on se että maan- ja moottoritienopeuksilla, yli 60km/h nopeuksilla ja vähintään 4. vaihteella mukavimmin moottori hyrrää korvakuullolta 1500-2000 kierroksen nopeudella. Alle 1500:n kone alkaa murtamaan isoilla vaihteilla. Taajamassa rauhallisella vauhdilla kolmosella köröttelee mukavasti vielä tonnin kierroksilla.