Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Amazon1969 - 12.10.2017, 14:22:24
-
Vikakoodi antaa otsikon mukaisen (Kaasupolkimen asentotunnistin)vian, kaasuläppäkotelo vaihdettu samoin kaasupoljin ja ets valo mollottaa koetaulussa, kerran mennyt vikatilaan ajaessa. Mitä pitäisi vielä vaihtaa. Korjaukset tehty merkkiliikkeessä siellä sanoivat että joku johtovika?
-
Kyllä merkkiliikkeessä (tai oikeilla välineillä muutenkin) pitäisi saada aika tarkka vikakuvaus? Siinä on vielä muutama muukin kikkare, joka voi syttää tuota valoa. Minulla vaihdettiin VTS solenoidi ja ACV kaasuläpän vaihdon yhteydessä. Muistaakseni jälkimmäinen sytytti myös ETSin.
-Tomppa
-
Kai oot koettanu heiluttaa johtoja kevyesti kuten ajossa tapahtuu? Näet onko heikko liitin tai liitos kyseisessä anturin johdossa... tai jos johdossa vikaa.
Tämä ja samaan aikaan katsot muuttuuko kyseisen anturin arvo tietokoneella ollenkaan... saahaan varmuus asiaan.
-
Releille menevä virtakaapeli on hapettunut aika lailla, millä sen voi puhdistaa ja olisiko sillä jotain tekemistä ETS valon kanssa?