Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: thkoivuharju@gmail.kom - 26.11.2017, 20:38:42

Otsikko: Volvo V70 D 5 2010 tehot katoaa
Kirjoitti: thkoivuharju@gmail.kom - 26.11.2017, 20:38:42
Ajossa tehot katoaa, pysäytys ja auton uudelleen käynnistys korjaa vian. Näin tapahtuu epäsäännöllisesti muutaman päivän välein. Joskus syttyy keltainen moottorivalo mutta se katoaa kutienkin itsestään, muuten auto toimii moitteettomasti. Vikakoodinlukija ilmoittaa kaasuläppäkotelo  vaikka kyseinen osa vaihdettiin. Vaihdon jälkeen auto toimi  noin kuukauden ajan minkä jälkeen ongelma on jatkunut.
Korjaamo ei osaa sanoa mikä on syynä, epäilivät sähkövikaa johtosarjassa. Vika ilmeni 150 tkm
nyt autolla ajettu 190 tkm
Vikaa on nyt seurailtu vuoden päivät.
Otsikko: Vs: Volvo V70 D 5 2010 tehot katoaa
Kirjoitti: Julma - 26.11.2017, 21:36:32
Joskus teki sprinterissä haljennut imusarja samaa, eikä vikaa tahtonut löytyä millään. Autoon ehdittiin vaihtaa turboa myöden kaikenlaista halvempaa ja kallimpaa osaa, ennen kuin joku vanhempi mekaanikko tähysti tuon imusarjan. Vikakoodit johdattivat harhaan tuolloin, eikä ilmeisesti oikein olisi muulla tavoin voinut vikaa todeta.

Voi olla kaukaa haettua toki, mutta kai tuo kannattaa tarkastuttaa ennen isompia investointeja, jos kerran asiaa on jo tuloksetta koitettu pähkäillä.