Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Möhkö - 14.12.2017, 22:26:04
-
Seuraava kysymys.
Auto edelleen sama, S80 -00, 2.4 103kw man, noin 155tkm.
Auto paikallaan ollessa tyhjäkäynnillä vaihteet ei mene kevyesti päälle, ei ykkönen, pakki eikä mikään muukaan vaihde, keppiä kun heiluttelee edes takaisin niin sitten jotenkin kytkeytyy. Ei rutise eikä mitään mutta ei vaan mene päälle. Ihan kuin päin seinää yrittäisi painaa. Väkisin saisi varmasti laakista menemään, jos vaan haluaisi.
Tuntuu siltä että laatikko pyörii vaikka kytkin on pohjassa, vaiva on siis lähes 100-varmasti kytkimessä, tai ainakin siinä koneen ja laatikon välissä. Auton kun sammuttaa niin vaihteet toimii hienosti ja ajossa vaihteet toimii moitteettomasti. Kytkinpoljin tuntuu normaalilta.
Itselle ei tule muuta mieleen kuin sellainen että voiko kytkinakselin rihlat olla niin ruosteessa tai muuta ettei levy kulje akselilla kevyesti niin kuin pitäisi, jos levy jää laahaamaan kytkin pohjassakin päin vauhtipyörää, eikä näin ollen irroita kunnolla.
Toinen mikä kävi mielessä on kytkinsylinterin ilmaus, jos sylkän mäntä ei tee riittävää liikettä? Mitään säätöä tuollaisessa kytkimessä ei kai ole?
Tämän kanssa kyllä pärjää kun sen tietää ja oppii esim. risteyksessä ennen pysähtymistä laittamaan vaihteen päälle mutta mutta, silloin tällöin tulee hallitukselta vihjeitä että voisko sitä vaikka korjata jotenkin...
Auto on seissyt viimeiset kolme vuotta mutta tuo sama vaiva oli jo sitä ennen joten tuo seisonta-aika ei nyt tähän vaikuta.
Jos jollain on jotain hyviä ideoita asian korjaukseen niin otan mielelläni vastaan, kiitos.
-
Huonosti liikkuva levy on tainnut tällä palstalla vaivata muitakin. Akselin boorille pääsee, ainakin teoriassa, työsylinterin kumiläpiviennin kautta sumuttamaan jotain liukastetta. Endoskooppi olisi varmasti hyvä apu tässä.
-
Joo, kiitos.
Pitää koittaa raottaa sitä kumia ja kurkata miltä tilanne näyttää.
Purkillinen spray-vaseliinia siitä sokkona sisään niin saa pehmeitä lähtöjäkin sitten...
-
Purkillinen spray-vaseliinia siitä sokkona sisään niin saa pehmeitä lähtöjäkin sitten...
Eikös vaseliini jähmety pakkasella? Olisko joku aseöljy parempi? Ehkä. ???
-
Joku WD40 esim ja niin pitkällä pillillä, että pääsee suoraan boorille suhauttamaan ja senverran maltilla, että ei päädy kytkinlevylle.
-
Eikös vaseliini jähmety pakkasella? Olisko joku aseöljy parempi? Ehkä. ???
Ehdottomasti aseöljyä, ei kerää kosteutta eikä likaa, toisinkuin vaseliini. Eikä sit mitään kaasupohjaa jeesus ohjaa meiningillä suihkutella, vaan tarkasti sinne akselille kuten vikki jo totesikin.
https://www.volvoclub.org.uk/gearbox.shtml | Tuossa näköjään bulletin kyseiseen ongelmaan.
-
"Purkillinen spray-vaseliinia siitä sokkona sisään niin saa pehmeitä lähtöjäkin sitten..."
Kunhan vitsailin, aseöljy on varmasti hyvä vaihtoehto, ja maltilla tietysti yritettävä.
Kiitoksia vihjeistä.
Sitä vaan että mahtaako olla aivan toivoton homma saada öljy menemään sinne minne se kuuluu, ilman laatikon irrottamista. Kuvittelisin että sieltä painelaakerin ja asetelman jousien välistä ei paljoa tuota levyn keskiötä/rihloja näe, vaikka olisi millaiset endoskoopit käytössä.
Vai onko joku oikeasti onnistunut kyseisessä hommassa?
No, pitää vklopun aikana tutkia tämäkin juttu.