Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: jres - 22.01.2018, 16:27:07
-
Löysin ohjeen eri Ardic lämmittämien tunnistamisen, mutta ymmärsin että jossakin 2007 korvilla vaihtuu Webastoon, niin miten Ardicin ja Webaston erottaa purkamatta autoa? Kävin kyllä vikakoodien luvussa Sinisellä mutta empä hoksannu kysyä temppuileeko siellä Ardic vai joku muu ??? Vikakoodeissa oli käynnistys yrityksiä liikaa ja liekkivahti. Koko palopesä puhaltimineen ja suuttimineen pitäisi uusia... 390e osiin meni Sinisellä.
-
Jos autos on vielä toi MK2 2006 V70 on siinä Ardic(voi lukea Eberspächer tarrassa).
Webasto tuli isoihin Volvoihin MK2 S80 ja MK3 V70. Eli juurikin 2007 nurkilla.
-
Konepellin alta pitäisi löytyä tyyppitarra. Et kertonut mikä auto: Ardic on kuskin puolella puskurin sisällä, webasto on vänkärin puolella lokasuojan sisällä ja eberi aika keskellä autoa rintapellin ja moottorin välissä.
-
Auto on V70 mk2 2006 joulukuulta. Etelä-Ruotsista tuotu parin vuoden ikäisenä. Lämmittimen pakoputki taitaa olla kuskinpuolella puskurin alla eli siis Ardic pitäisi olla. Siihen taisi olla toisaalla huolto-ohjeet joten täytynee aloittaa sillä. Suuttimen vuotoa on tainnu olla jo jonkin aikaa kun savuttaa käynnistyessä. Puhaltimen ääni on myös muuttunut hieman epätasaiseksi viimeaikoina. Saako Ardiciin osia muualta kuin Siniseltä?
-
Saako Ardiciin osia muualta kuin Siniseltä?
https://www.autosahkotyotahonen.fi/ardic-lammittimet/
http://www.hollenautosahko.fi/shop/product_catalog.php?c=44
https://www.facebook.com/autofitnivala/posts/1810248212582524