Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: dislokaatio - 24.02.2018, 03:37:01

Otsikko: -97 S70 ääni ääriasennossa
Kirjoitti: dislokaatio - 24.02.2018, 03:37:01
Tuli tossa huomattua että kun ohjauksen kääntää ääriasentoon niin kuuluu jonkinlaista ihmeen natinaa tms. En suoranaisesti sanoisi nakutusta kuitenkaan. Parhaiten tämän huomaa varsinkin epätasaisella pinnalla.

Tässä ääni kun ohjaus käännettynä kokonaan oikealle: https://youtu.be/mohGHeTJBOc . Mielestäni ihan kun tulisi vasemman eturenkaan luota.

Vasemmalle kun kääntää niin mielestäni tällöin ehkä enemmän semmosta nakutusta, ei tosin mitenkään tasaista (olisiko taas että kun epätasainen tie niin tekee äänen, mene ja tiedä)

Vähän ehkä paha tälleen pelkästään yhden videon perusteella sanoa että mikä voisi olla vikana, mutta onko veikkauksia? Itse näitä hommia en osaa korjata niin jokatapauksessa menee varmaan korjaamolle sitten, mutta olisi kiva vähän alustavasti saada tietää mikä mahtaisi olla vikana että osaa rahaa varata :D

Mainittakoon vielä että molemmat raidetangon ulommat päät on vaihdettu vajaan parin kuukauden sisään, näistä se tuskin johtuu mikäli edes voisi johtua.

Kiitos.
Otsikko: Vs: -97 S70 ääni ääriasennossa
Kirjoitti: laatikkovika - 24.02.2018, 11:08:30
Älä pidä ääriasennossa, eihän sitä ole tarkoitettukaan niin toimivaksi.
Jos on pakko kääntää kaikki, ota inasen takaisin. Ääni voi tulla pumpulta tai sitten ihan siitä että natkuttaa kääntymisenrajoittimia vasten, siis ne muovilätkät tukivarsissa.
Onkohan kulmat säädetty raidepäiden vaihdon jälkeen, ei ne kierroksia laskemalla kohdalleen mene vaikka joku niin väittäisikin.

Jos rajoittimet ovat aikainsaatossa pudonneet, ne kannattaa sinne asentaa, Volvolta saa uusia eri vahvuisia.