Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: beltal - 31.03.2018, 15:05:31

Otsikko: S-70 -98 jarruvalojen ongelma
Kirjoitti: beltal - 31.03.2018, 15:05:31
Hei. Jarruvaloista toinen ja lisäjarruvalo jäivät palamaan kaupan pihassa. Sammui sulakkeen irrotuksella.  Vaihdoin motonetin releen 4-nap. ja lisäjarruvalo toimii nyt nätisti,  vaan ei kumpikaan normijarruvalo. Molemmat polttimot ehjät. Varmistin volvon varaosamyyjältä, ettei releitä ole kuin yhtä mallia, auto on autom ja motonetin osa (ei autom). Mutta täysin samanlainen. Osaisiko kukaan neuvoa, mistä vikaa hakisi. Maavikaa ?

Laitoin oman releen liittimeen kiinni ja vain  lisäjarruvalo paloi heti ilman kytkimen napin sisäänpainumista. Muut jarruvalot ei.