Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Heuvo - 07.04.2018, 21:01:08
-
Noniin seuraavaa murhetta pukkaa, elikkäs jo kertaalleen hitsattu öljypohja ilmeisestikkin vuotaa ja kysymys kuuluukin että mitenkäs tuohon osaisi tilata "uuden" käytetyn?
Kyselin mielenkiinnosta uuden hintaa niin oli kuulemma sellaisella jossa öljytason anturi ja myös ilman olevia. Mitenkäs tuon helpoiten selvittää vai pitääkö alkaa ryömimään auton alle loskaisella pihalla?
Meinasin purkaamolta ostaa käytetyn mutta pirustako tuota tietää mikä oikea? Onko muka osassa tuo anturi muttei kaikissa vaikka samaa vuosikertaa/sukupolvea?
Tietenkin jos jollain on kyseinen osa myytävänä tai osaisi linkata jostain myynnissä olevan niin olisin erittäin kiitollinen :D
Auto on siis -00 s60 2.4 125kw
-
Tuon ikäisessä ei ole tullut juurikaan vastaan tasoanturilla olevaa, enemmän niitä on uudemmissa. Alla käymällä sen saa selvitettyä varmimmin. Sillä ei ole väliä jos sinne laittaa anturillisen öljypohjan vaikka anturia ei alunperin olisikaan. Kunhan anturi vaan tulee pohjan mukana.
Vm. -99 ja uudemmasta käy, ihan sama onko S/V70, S80 tai S60. Sopivuusraja lienee sillä kohtaa kun korimallit vaihtuivat uudempaan.
-
Onko paha vuoto? Tämä ei ole "hyvä" vinkki mutta oman hiushalkeaman korjasin plastic paddingin kemiallisella metallilla. Brakecleanerilla putsasin pinnan ja sen jälkeen tuolla aineella huikea tarttuvuus.
-
Onko paha vuoto? Tämä ei ole "hyvä" vinkki mutta oman hiushalkeaman korjasin plastic paddingin kemiallisella metallilla. Brakecleanerilla putsasin pinnan ja sen jälkeen tuolla aineella huikea tarttuvuus.
Ei se kovin paha ole, tippa kerrallaan mutta en nyt ole alkanut kellon kanssa väliä mittaamaan :)
Ehkä tuo voisi olla kokeilun arvoinen kun ei paljoa maksaisi tuo aine. Onnistuukos paikallaan vai vaatiiko irroituksen ja huolellisen putsauksen?
-
Jos se vuotokohta näkyy niin paikallaan onnistuu. Jos tuon pohjan ottaa irti, niin pintojen putsaus on sen verran vaivaa että kannattaa laittaa ehjä pohja tilalle.
-
6 vuotta on kemiallinen metalli pohjassa pysynyt, on n. 5cm pitkä halkeama, vingulla pikkuinen ura, huolellinen putsaus ja pattinki päälle.
-
6 vuotta on kemiallinen metalli pohjassa pysynyt, on n. 5cm pitkä halkeama, vingulla pikkuinen ura, huolellinen putsaus ja pattinki päälle.
Nyt on töhnät pohjaan laitettu, saapa nähdä kuinka käy, itsellehän riittää jos pari vuotta edes kestää ;D kyllä tuo pitää siinä ajassa jo uudempaan päivittää. Silläpä sitä menee mielellään siitä mistä aita matalin kun ei tuon ikäiseen paljoa viitsi investoida.
-
Nyt näyttäisi pitävän, ensimmäinen yritys meni pieleen kun koko paikkaus irtosi jonnekin tien päälle. Ostin sitä plastin padding vuodon korjaukseen tarkoitettua kun ei se varsinainen kemiallinen metalli pysynyt.
Tiedä sitten johtuiko siitä että laiskuuttani en ensimmäisellä kerralla tyhjentänyt öljyjä niin ei varmaan tarttunut kunnolla.
-
Okei niillä on semmoinenkin tuote vielä