Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: TomBale - 13.04.2018, 18:47:16
-
Kysytäänpä viisaammilta...
Tästä on varmaan miljoona topiccia mutta kädetön ei osaa käyttää hakua ja tulee vaikka minkälaista threadia myynti-ilmotuksista lähtien, joten kysytäänpä:
Vikakoodi antaa ilmotusta nokka-akselin asentotunnistimesta eli sellainen menisi vaihtoon. Autohan on V70 2.4T ja vuosimallia 2001.
Autopajalla jossa luetin vikakoodit kerrottiin että on kahdenlaista asentotunnistinta olemassa. Toinen venttiilikopan sivussa, jossa nyt on pyöreä "peitelevy" ja moottorin takana olevaa. No minulla ilmeisesti on se takana oleva sitten.
Saako tätä osaa jostain netistä halvemmalla vai onko turvauduttava siniseen? Tai olisiko jollain osanumeroa heittää jolla voisin etsiä esim ebaystä?
Kiitos
-T
-
Tuon ikäisessä turbossa on asentotunnistin vain pakonokalla, se on kiinni kannessa olevassa kopassa ja johtoliitos imusarjan alla vitospytyn kohdalla. Pultti osoittaa taaksepäin ja anturi lähtee kopasta irti samaan suuntaan. Taisi saada irti ilman moottorin ylätuen poistamista, mutta jos näyttää ahtaalta niin poikkituki ja ylätuki pois edestä.
Tuon näköinen: https://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=937913&cc=3030264&jsn=8 (https://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=937913&cc=3030264&jsn=8)
Kaikissa asentotunnistin on kannen takapäässä ja kiinnitys on samanlainen. Anturin malli taisi vaihtua uudemmissa silloin kun tuli VVT-pyörät ja anturit molempiin nokkiin. Samalla liitin vaihtui suoraan anturiin.
Uudempi anturi: https://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=1320149&cc=3030267&jsn=10424 (https://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=1320149&cc=3030267&jsn=10424)
-
Kiitos Lankku!
Anturi tilattu niin saa vikakoodin pois kummittelemasta :)
-T