Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Etokorva - 20.04.2018, 18:45:52
-
autohan on volvo s60 2.4t awd -02 ja murheena tällä kertaa omituinen ääni apulaitteista(ko)? niinkö ois laakeri ottanu osumaa jostakin. Äänen voi kuunnella youtubesta
https://m.youtube.com/watch?v=tIXPQN4N40Q
https://youtu.be/tIXPQN4N40Q
toimisko linkit? sama video puhelimella avattavissa ainakin..
-
Laturin vapaakytkin tai ilmastoinnin? Tai ihan laturi? Hihna ei taida vielä kauhesta täristä?
Itse kanssa yritän satunnasia D5 kylmärätinöitä paikantaa stetoskoopin kanssa..
-
Apulaitehihnan kiristin- ja ohjainrullien laakeritkin hajoilevat omia aikojaan. Ääni voi tulla niistäkin. Mutta lienee alkava laturin vapaakytkimen laakerin pettäminen.
-
joo käytin remmiä irti ja ääni katos. laitoin takas ja rupes ihan urakalla kähisee joku laakeri.. pitää huomenna tutkailla mikä se noista pitää ääntä.. saako noita laturin rullia tai ilmastoinnin vaihettua jos vika paikantuu jompaan kumpaan? kiitos vastauksista
-
https://www.youtube.com/watch?v=qJee0aSERoo (https://www.youtube.com/watch?v=qJee0aSERoo) laturin on helppo, nuo työkalut saa muistaakseni biltemasta. Ilmastoinnin kompressorin laakerin teetin suosiolla korjaamossa.
-
kiitos videosta. eilen käytin laturin hihnaa irti, totesin et apulaitteissa häikkää, asensin takas hihnan ja kuului kovaa suhinaa( ei naputusta niinkö videossa). oli nii myöhänen ettei naapureita vittiny herättää nii lopetin. äskettäin kävin lyömää auton käyntiin ja hetken kuului kovaa suhinaa ja sit ääni muuttui videon rallatukseksi. Tää vika on siitä mielenkiintoinen et ku käyttää autoa pitempään niin ääni häviää?! sit se kysymys et kun laakeri on rikki nii onko se kirjaimellisesti rikki vai voiko ns "vertyä" lämmetessä tai liikkeessä? :idiot2:
edit. hihna ei tärise ollenkaan.
-
Kyllä nuo pyörivät osat tykkää monesti äännellä kylmänä enempi. Laakeri kyllä sit lopulta leikkaa kiinni.
-
Kyllä nuo pyörivät osat tykkää monesti äännellä kylmänä enempi. Laakeri kyllä sit lopulta leikkaa kiinni.
sitten se viimestää löytyy vikapaikka :)