Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Izmo - 27.04.2018, 21:33:40
-
Volvo 940 vm(95) b230ft:hen kannentiivisteremontti juuri tehty, käy ja kukkuu kaikinpuolin puskee lämmintä kabiiniin, lämmöt aina normaalit. Huolenaiheita silti riittää :'( Kun auto käy ajolenkin jälkeen tyhjäkäyntiä about 5-10 min niin sähköflekti käy päällä aika tiuhasti? Kun auton sammuttaa ja paisarinkorkkia avaa niin tuntuu kuin neste kieuhuisi?
Jos en aivan väärin muista niin joku joskus mainitsikin ettei tuo flekti aivan helpolla pitäisi päälle lähtä, ainakin tuntuis niinkuin se kävisi kokoajan kuumana? :-\
Mikäs neuvoksi? Onko normaalia?
-
Onko ilmastointia ja onko se päällä? Sehän käyttää flektiä.
-
ihan toimii normaalisti,laita auto käymään niin ei kiehu,eikä kiehu sammutuksen jälkeenkään mikäli et avaa paisarin korkkia!flektin kuuluukin lähteä pyörimään kun laitat ilmastoinnin päälle,noin 30 sek viive.
-
vielä alkuperäseen kysymykseen on normaalia,ainakin itsellä käyttäytynyt näin 18 vuotta,ainut että sähköflekti ei koskaan mulla pysähdy paikalla seistessä mikäli on päälle lähtenyt,heti kun lähtee liikkeelle niin sammahtaa!
-
Autossa on alunperin ilmastointi ollut, kompura ja kennohärpäkkeet purettu, ollut jo vuosikausia näin tietääkseni. Mites tuo paisarinkorkki? Kuinka kovat letkut on normaalia? Ja ymmärrän kyllä että korkin avaaminen helpottaa kiehumista kun paine katoaa? Kiitos vastauksista :)
-
Autossa on alunperin ilmastointi ollut, kompura ja kennohärpäkkeet purettu, ollut jo vuosikausia näin tietääkseni. Mites tuo paisarinkorkki? Kuinka kovat letkut on normaalia? Ja ymmärrän kyllä että korkin avaaminen helpottaa kiehumista kun paine katoaa? Kiitos vastauksista :)
ei,vaan kun avaat korkkia kun auto on kuuma ja ei käy ja on kuumana eli juuri ajosta tullessa,moottoriahan ei enää siinävaiheessa mikään jäähdytä kun sammutat auton vaan lämpötila nousee hetkellisesti niin alkaa kiehumaan paisuntasäiliössä helposti kun järjestelmän paine katoaa kun avaat korkkia,jos et avaa niin ei myöskään porpota säiliössä,letkujen kovuus riippuu myös siitä minkä ikäset on,vanha letlu kovettuu ajan myötä,itse olen pitänyt korkkia silleen kevyesti kiinni,kun sammutan auton ja kuuntelen paisaria niin vähän pihisee paineita pois,oon aatellut et ei tarvitse enää kestää järjestelmän kokopainetta,auto 940 b230ft vm-98 ja nyt ajettu 400tkm,oon ootellut jo vuosia että kansipahvi alkas vuotaa mutta toistaiseksi on pitänyt.
-
eiku anteex,en jaksa korjaa edellistä,juurinäin kun sanoit,korkin avaaminen helpottaa porpotusta.