Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: lynxlynx - 17.09.2011, 10:01:20

Otsikko: miten lähtee kylkilistat irti v70 -01 :stä?
Kirjoitti: lynxlynx - 17.09.2011, 10:01:20
pitäs maalata kaikki kylkilistat ja tarviskin neuvoja millä sais helpoiten listat ehyenä irti v70:stä ja vielä takasinki siististi? auto -01 tdi
Otsikko: Vs: miten lähtee kylkilistat irti v70 -01 :stä?
Kirjoitti: Kulmamies - 17.09.2011, 10:12:07
Listat ovat kiinni kaksipuolisella teipillä ja aika pirun tiukassa. Ihan repimällä ne saa irti, mutta aavistuksen saattavat jäädä käyriksi. Suurin tuska on saada putsattua vahnat teipit listoista pois ja saada uusi pysymään luotettavasti taas kiinni.

Listathan ovat myös karheapintaiset, eli vaativat hiontamaalia, jotta saa pinnan tasaiseksi. Yksi vaihtoehto olisi ostaa uudemman mallin valmiiksi pohjamaalatut lista ihan uutena, niin säätyisi rahaa maalauskuluissa ja listoissa olisi valmiiksi uudet teipit. Listat maksavat arviolta noin 50-60e/kpl. Lokasuojien pikkulistat ovat kiinni muoviklipsulla ja ne on mahdollista irrottaa ja asentaa ilman suurempia ongelmia.
Otsikko: Vs: miten lähtee kylkilistat irti v70 -01 :stä?
Kirjoitti: Hermes - 18.09.2011, 21:01:52
Kannattaako niitä irrottaa, helppohan ne on maalata paikallaankin.
Otsikko: Vs: miten lähtee kylkilistat irti v70 -01 :stä?
Kirjoitti: Nortti - 18.09.2011, 22:27:18
Kannattaako niitä irrottaa, helppohan ne on maalata paikallaankin.

Piti viikolla vastata ihan samaa. Kyljen peittämiseen menee vähemmän aikaa kuin listojen irroitukseen ja auto on kunnossa heti maalin kuivuttua. Puskurilistat kuitenkin maalaisin erillään koska ne on helppo irroittaa.

Samalla vaivalla voisi maalata myös helmat.

Maalittomat listat kannattaa pyyhkiä huolellisesti tinnerillä tms, jotta kaikki lika irtoaa. Muoveihin pitää ekana suihkauttaa tartunta-ainetta. Listojen rosoisen pinnan saa peittoon ruiskukitillä tai hiontavärilllä helposti ilman hiomista ja päälle lopuksi auton väri ja lakka. Kun kyse on "vain listoista" niin koko homman voi tehdä kauniilla ilmalla vaikka ulkona.