Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Lollo - 17.09.2011, 20:46:43
-
Ongelmana on rattiin ja koko autoon kohdistuva tärinä jonka huomaa jo tyhjäkäynnillä, vapaalla n1400 kierroksen kohdalla voimistuu jonka jälkeen taas pienenee ja jossain vaiheessa taas pahenee. Tähän mennessä olen vaihtanut vaihdelatikon tukikumin, oikeanpuoleisen moottorin tukikumin ja moottorin takakumityynyn.
Moottorin ylätukikumia (+ muotoinen) en ole vielä vaihtanut, on kyllä tosi löysä mutta sen ilmeisesti kuuluukin olla löysä, tärinä on samanlaista oli se kumi paikallaan tai ei, eli siitä ei vaikuta olevan mitään hyötyä :o Tätä tukea on käsittääkseni olemassa myös pyöreää vanhaa mallia, olen ajatellut yrittää saada käsiini sellaisen ja koittaa auttaisiko se.
Netistä kun etsin niin vastaavia ongelmia on jonkin verran...joissain tapauksissa ovat vaihtaneet apurungon puslat kovempiin, se on lopulta auttanut osittain tai kokonaan kun kaikki muu on jo vaihdettu.
Moottorissa ei ole mitään vikaa joka tämän aiheuttaisi, käy nätisti.
Ideat ja hermot alkavat loppua. Sen voin vielä kertoa että ostohetkellä auto oli tärinätön,mutta nelipyöräsuuntauksen(olivat aika vinossa) ja uusien renkaiden jälkeen ongelmat alkoivat.
Kokemuksia ta viisaita ajatuksia kellään?
-
Vaihda nyt se moottorin ylätuen kumikin ;) totta mooses se tärinä on samanlainen on se rikkinäinen kumi paikallaan tai ei.
-
:D hyvä pointti.. Taitaa vaan olla kunnossa, kaverilla oli yhtä väljä tuo kumi.
-
ettei vaan olis samaa kun mun mystinen resonointi oli
ratti väpätti koko hytti resonoi ja paheni juuri 1400-1500rpm kohdalla.
eli tämä http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=7142.msg141728#msg141728