Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: TuijaK - 22.05.2018, 10:13:16
-
Abs valo palaa suurimman osan aikaa, välillä ei pala kun on käynnistänyt auton, yleensä syttyy käynnistyksessä, ja vaikkei käynnistäessä palaisi, niin valo alkaa palaa, kun jonkun aikaa ajanut. Kuinka todennäköistä on, että ohjausyksikkö on viallinen tai yksikön piirilevyllä juotokset "irronneet"?
Onko tämän ikäisten V70:ien tyypillinen vika? Autolla ajettu n. 286000 km.
Ja onko Oulussa liikettä, joka avaa yksikön ja tinaa liitokset?
-
Tämän ikäisissä on moni muukin asia mikä tuon valon voi aiheuttaa, ei ehkä ihan niin suoraviivaisesti "boksin tinaukset" ongelmana kuin vanhemmissa.
Aloittaisin vikakoodien lukemisella.
-
Vikakoodien lukuun ja jos vika kulminoituu abs-boksiin, niin pattijoella on yritys nimeltä ele-huolto, josta itsellä positiivisa kokemuksia. Omaan s80 juotatin siellä oli hinta muistaakseni 180 € ja sisältää vuoden takuun.
-
Autohan pomppasi katsastuksessa viime viikolla ja vikalistassa oli mm. tämä abs-valo. Oli korjaamon toimesta kuulemma tinattu boksia tosiella korjaamolla, itselläni tästä ei ole näköhavaintoa, mutta abs-valo ei pala enää, mutta laskuun oli huomioitu boksin huolto n.100€.
Auto oli korjaamon toimesta pyytämättä uusintakatsastettu, mutta ihmettelin, miksi etusumuvalot oli peitetty muovikalvoilla? Vikalistassa oli muistaakseni mm. sumuvalon polttimosta maininta (viime viikon vikalistaa en enää löytänyt autostani) ja sumuvalon merkkivalo ei palanut kojetaulussa enää, aikaisemmin on palanut sumuvalon ollessa päällä. Sumuvalot on olleet minulla käytössä talvella. Mikähän tarkoitus tässä on ollut, onko sumuvalot pyytämättäni poistettu käytöstä? onko aavistustakaan, vai onko "tyhmää" naista sumutettu?
-
Eivät ole viitsineet sumareita korjata niin todennäköisesti sieltä pois toiminnasta otettu (yleensä piuhat irti ) ja lasit peitetty niin saatu läpi. Voi olla polttimetkin otettu pois kun jotkut katsastajat tsekkaavat ettei niitä ole.
Jos ei tuota ole sovittu tuosta niin vaatisin palauttaa ilmaiseksi siihen kuntoon kuin oli ennen tuota kikkailua.