Itseä kun kiinnostaa lähes kaikki vanhemmat autot merkistä riippumatta joten laitetaan juttua muistakin kuin Volvoista.
Joskus vuoden alussa tuli vaihdettua täysin toimiva '84 Datsun-Nissan Cherry tälläiseen konevikaiseen Daihatsuun koska oli niin mielenkiintoinen ja en ole nähnyt luonnossa muita kuin tämän yksilön vaikka on näitä ainakin vielä muutama olemassa.
Autossa oli vielä leimaa jäljellä ja kori on hyvin säilynyt mitä nyt pari lommoa mutta kiertokanki tullut lohkon kyljestä ja myyjä oli osittain jo purkanut autoa.
Auto korjattiin keskellä pihaa koska pienen tallin on vallannut 760 ja koneen nostossakin käytettiin apuvälineenä vanhaa tinakoneen jakohihnaa



Tavoite oli saada auto ajokuntoiseksi ennenkuin leima loppuisi Heinäkuussa. Kävin hakemassa G11 Charaden moottorin Sastamalasta joka on lähes sama ja sopi suoraan lukuunottamatta laturin kiinnitystä joka on hieman erilainen. Koneen vaihdossa ei ollut mitään ihmeempiä koska auto on niin yksinkertainen. Toisen vetarin kierre oli mennyt huonoksi ja yllättävästi sain Tampereelta kiinni vain yhden korjaamon jossa oli M22 1.5 kierrepakka (joka on sama kierre kuin Volvon vetarissa). Ostin kyllä uuden vetonivelenkin ulkomailta mutta korjautin tuon kierteen koska osien saatavuus tähän on huono.
Katsastuksessa auto hylättiin alapallonivelestä ja jarruvoimien erosta edessä. Etujarrusatuloiden rakenne onkin mielenkiintoinen jossa männät ovat toisiaan vasten ja takapuolella oleva mäntä oli toisella puolella jumissa.
Alapallo taas on tukivarressa kiinteä ja kokeneemman Daihatsu-harrastajan vinkillä ja ihme tuurilla Suomesta löytyi vielä ainakin yksi uusi vasen alatukivarsi niin sain auton katsastettua.


Kesällä ehdin ajamaan aika vähän mutta muutama vikaa ehti jo ilmetä ja pari sain korjattuakin kuten puhaltimen moottori joka lakkasi toimimasta ja löysin netistä sopivan puhaltimen josta myyjäkään ei tiennyt muuta kuin että johonkin Daihatsu-malliin. Oikea vika oli kuitenkin vain että moottori oli päässyt liikkumaan eteenpäin laipasta jossa se on kiinni vain kumirenkaalla joten se otti kiinni lämppärin koteloon ja lähti pyörimään kun sen siirsi oikeaan kohtaan.
Pari jäähdytysnestevuotoakin korjasin mutta hukkaa edelleen nestettä ja jakopään kopan kohdalla näkyy kosteaa joten ostin valmiiksi uuden vesipumpun.
Myös edellisten omistajien ylimääräisiä sähkövirityksiä poistettu.
Sitten tapahtui typerä itse aiheutettu vika kun tiputin ilmansuodatinkotelon pultin joka tietysti meni suoraan kytkinkoppaan sen päällä olevasta isosta reiästä. Yritin magneeteilla kalastaa pulttia yläkautta ulos tuloksetta ja lopulta sain pultin ulos alakautta koneen kannakkeen irroittamalla ja konetta tunkkaamalla kytkinkopan pellin välistä ruuvarilla vääntämällä mutta nyt kytkimestä kuuluu naputus jos kytkinpolkimeen koskeekin.

Kytkin kyllä toimii normaalisti mutta uudet kytkimen osatkin varmaan kiven alla joten...
Tänä talvena olisi tarkoitus nostaa kone ulos taas jotta voin tutkia mikä kytkimellä on hätänä ja samalla vaihdan vesipumpun jos aika ja motivaatio riittää koska loppukesästä ilmeni myös uusi erittäin ikävä vika että autosta katoaa veto parin kilometrin jälkeen kunnes sammuu mutta starttaa heti normaalisti uudelleen ja tekee taas saman vähän matkan jälkeen mutta ei tietenkään aina.

Tulevaisuudessa on tarkoitus tehdä täyspitkä pakoputki tuon ihme kylkiputkivirityksen tilalle ja keksiä paremmat kesäpyörät sillä talvirenkaat olivat tuumakoolla ja ostamani kesärenkaat ovat liian matalalla profiililla sekä mukana tulleet kennovanteet olivatkin 4x108 jaolla ja autossa harvinaisempi 4x110 jako enkä itse viitsi ajella niillä vaikka edelliset omistajat ovat.
