Elikkäs volvo v50 t5 pitää omituista ääntä ihan pienistä vauhdeista aina sinne 120kmh asti. Ääni kuuluu selkeästi oikeasta takapyörästä/sen läheltä. Tuntuu myös jaloissa semmoinen tärinä joka on samassa tahdissa äänen kanssa. Ääni on korvia huumaavaa matalaa ujellusta. Ei siis mitään pientä hurinaa vaan jatkuvaa kovaäänistä ujellusta. Myös tärinä jonka huomaa kyydissä ollessa on aika rajua, suorastaan häiritsevää.
Syytin ensin heti laakeria mutta mietin ettei laakeri ehkä ihan noin kovaa meteliä pitäisi.
Alla jotkut ihan sudet kiinan kumit ja mietin että ehkä oikea kumi on sitten jotenkin niin huono että johtaa em havaintoihin. Mitä mieltä tästä? (Pintaa kyllä on)
Myös jarrua mietin mutta en ihan usko että olisi siitäkään johtuvaa.
Auto ei siis ole oma joten en ole asiaa päässyt kunnolla tutkimaan. Kaikki em mainitut syyt ujellukselle ja tärinälle ovat mutua. Olen mahdollisesti tätä kyseistä Volvoa ostamassa ja sen takia olen kiinnostunut mistä ko vika johtuu. Omistaja ei tätä osannut sanoa.