Se, että Webasto tt-v hetken pitää ääntä, ja huutaa öljypolttimen tapaan, ei vielä kerro missä asti käynnistysprosessia ollaan. Ns. rikkinäinen hehkutulppa ei estä alkupään käynnistyssykliä l. periaatteessa "lupaa, muttei kuitenkaan".
Kantapään kautta opittua v70 vm 2008 p3/BW /MK3:
- Piuhat ja vesiliittimet ja koko webasto on piilossa apukuskin muovilokarin (etupyörä) päällä l. pyörä irti ja muovilokasuoja pois, ja siinä se on suoraan nenän edessä.
- Jos autoa ei ole aiemmin purettu, niin pop-niitin näköiset niitit eivät pidä lokaria paikallaan. Siellä on noin 2 x 8mm muovimutterit iskarin kahtapuolta, ja lokasuojan ulkoreunoilla n. 10-kunta torxipäistä ruuvia, joilla lokasuoja kiinni autossa. (Pelti)ruuvit ovat lokarin etu - ja takaosassa helposti nähtävillä vaikka pyörä paikallaan. Etupuolella ylin ruuvi on ehkä pikkusen piilossa, mutta löytyy kyllä. Ja mitää ei kannata repiä väkisin, josko pesee/pyyhkii lokasuojan ensin puhtaaksi, ennenkuin arpoo ruuvien paikkoja kurakerroksen alta.
- vesiletkujen liittimet on heppoisia; mulla nyt ihan perinteiset klemmarit ja kumiputket alkuperäisliittimien tilalla. Vanhat muoviliittimet oli sen verran rapeita, etteivät mitään pyörittelyä kestäneet.
- Webasto TT-V; näköjään Volvon omat väylät ja driverit. Ei kannata kokeilla muista merkeistä peräisin olevia webastoja, jos haluaa, että ne toimii auton omilla kytkimillä. Lisäksi muihin merkkeihin sovitetuissa Webastoissa on yleensä erilaisia sähk.liittimiä l. eivät sovi. Kokeilitu on Rellun Webastolla, johon hukkasin 50EUR. Siitä sai kuitenkin hyvän hehkutulpan ja palopesän.
- Land Roverilla aivan saman näköinen Webasto TT liittimineen. Suuri kiusaus kokeilla, mutta ei varmaan toimi ihan helposti, jos ollenkaan. Joku ohjelmointitaitoinen elektroniikkaharrastaja voi paketin ehkä saada toimimaan.
- Itse kokeilin S60 /2011 mallin Webasto TT-V suoraan omaan V70 2008. Ei toimi. Auto ei tunnista koko laitetta. Mutta siitä sai melkein korkkaamattoman puhallimoottorin. Ao. Webasto TT-V:ssä on samanlainen L-mallinen ohjainkortti kuin 2008 mallissa, mutta ei toimi. Kannattaako autoa viedä sitten Volvolle ohjelmoitavaksi on toinen juttu. Idea vanhojen webastojen kannibalisoinnista menee hukkaan...
- Mulla oli joku virhekoodi cpm-b1d3194 "poltto havaittu ennen normaalia toimintaa / Flame was detected prior to combustion": hehkutulpan vastusarvo kylmänä väärä / liian iso. Vaihda tulppa. Uusi tulppa ja palopesä vanhasta Rellun Webastosta, ja toimii. Uusi tulppa Volvolta olis maksanut ehkä n. 90EUR. Tulppa ja palopesä myydään usein samassa paketissa ja taitaa olla liki 300EUR.
- Vehkeen löpöpumppu on muistaakseni taka-akselin päällä/lähellä, apukuskin puolella vajaa 10cm pitkä pötkylä, mihin menee yksi piuha. Toimii +12V ja sitä voi kokeilla autossa esim. +12V akulla ja irtopiuhoilla räpsii aukiotettuun virtaliittimeen. Näyttäis olevan kaksipinninen, mutta ei se ainakaan palanut, vaikka jompaa kumpaa tai molempia tuli yhtäaikaa tökittyä. Pitäs naksua kuuluvasti, jos on kunnossa. Pitää nimenomaan räpsytellä piuhaa liittimessä. Jos sen jättää kiinni liittimeen, ei kuulu mitään, koska ao. kalvopumpun toiminta perustuu virta-päälle-pois & kela. Ei mitään pöriseviä jatkuvakäyttöisiä sähkömoottoreita.
- Webaston vesiletkujen /liittimien tiiveys kannattaa tarkastaa ennen kuin ruuvaa lokarin takaisin.

