Race.fi  Puotilan autokorjaamo

2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi

  • 4 Vastauksia
  • 1572 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Asdow

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 52
  • www.vrcf.fi
2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi
« : 02.03.2021, 08:35:07 »
Autosta oli ahdot hukassa ja Torque antoi P0299 vikakoodin ulos. Vaihdoin TCV:n, kun tuo tuntuu olevan se yleisin syy, mutta mitään vaikutusta sen vaihdolla ei ollut auton käytökseen.

Max. ahdot on 0.4 bar, joten tuntuisi, että TCV päästää jatkuvasti painesignaalin hukkaportin kellolle ja auto toimii puhtaasti kellon varassa. Osaisikohan joku selittää lähes kädestä pitäen, että miten tuo TCV:n liitin pitäis mitata yleismittarilla, jotta näkisi saako se virtaa vai ei?  :)

Poissa Asdow

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 52
  • www.vrcf.fi
Vs: 2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi
« Vastaus #1 : 02.03.2021, 17:13:51 »
Mittailin resistanssin venttiilistä ja se antaa järjellisen lukeman, sekä liittimen 1. pinnistä saa virrat päällä 12V ulos. Jossain oli juttua, että se 2. pinni pitäis mitata johonkin ecun liittimeen. Oisko mitään tietoa mikä se niistä on?

Poissa janihy

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 86
  • www.vrcf.fi
Vs: 2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi
« Vastaus #2 : 03.03.2021, 18:19:55 »
Esim. täältä: https://volvodiag.com/ewd-online-eng/ löytyy nykyään kytkentäkaaviot näihin värkkeihin, sieltä pitäisi löytyä manuaali mihin se TCV on johdotettu.
Omasta (joskin 2.0d) oli hiljattain toinen TCV:lle saapuva karva hieroutunut poikki johtosarjan haarautumiskohdasta, ei se liene mahdotonta T5:n kanssakaan.

Jos mahdollista niin lukisin vikakoodit Vidalla, erityisesti jos saat johdotuksen mitattua eikä vika löydy siitä.
S40 2.0d -08

Poissa Asdow

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 52
  • www.vrcf.fi
Vs: 2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi
« Vastaus #3 : 04.03.2021, 14:55:13 »
Onpas taas kummallista. Kytkentäkaavion mukaan pitäis mennä A:51 pinniin, mutta en mä nähny siinä ecun liittimessä 51. pinnissä mitään metallia. Koitin testinä, että otin sen TCV:n liittimen irti, auto käyntiin ja heti löytyy vikakoodi "P0243 -- ECM-600B -- Turbocharger (TC) control valve -- Signal missing" eli vois olettaa että se johto on kunnossa, kerta tuota ei tule liitin kiinni.

Testasin myös turbon toiminnan siten, että porasin tcv-hukkaportin kellon väliseen letkuun reiän ja koeajolla tuli kyllä ihan reippaasti ahtoja. Tuo on nyt totta kai muutettu takasin ehjäksi, kun ei sitä noin voi pitää mutta ainakin turbo toimii mekaanisesti, eikä luulis olevan bypassin kalvokaan vuotamassa tjms.

Alkaa olemaan mystistä kun ei oo vikakoodeja mutta ahtoja ei silti löydy.

Poissa Asdow

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 52
  • www.vrcf.fi
Vs: 2006 V50 T5 AWD, TCV ei toimi
« Vastaus #4 : 05.03.2021, 20:46:28 »
Jatkanpas tätä itsekseni puhumista. :D Auto on nyt kunnossa mutta syy jäi vielä hieman mysteeriksi. Huomasin, että tuossa on joku virityspurkki MAP anturin ja auton johtosarjan välissä. Otin purkin liittimen irti kokeeksi, ja MAP anturi antoi vikakoodia P0238 -- ECM-125C -- Charge pressure sensor -- Signal too low
Poistin sitten viripurkin johdotuksen anturin ja liittimen välistä, sekä putsasin samalla MAP anturin ja nyt ei tule mitään vikakoodeja ja auto toimii kuten pitää.

Hieman kiinnostaisi vielä laittaa kokeeksi se purkki uudestaan kiinni ja katsoa, tuleeko sitä p0299 vikaa uudestaan. Veikkaisin että tuo vain huijaa MAP:n signaalia eculla ja saa sillä sen ahtamaan normaalia enemmän, joten jäi nyt askarruttamaan että olisiko se myös voinut peittää oikean vian map anturissa samalla tjms. Kevyellä kaasulla huomaa, että se ei herää ihan samalla tavalla kuin ennen sen viripurkin irrotusta, mutta voimakkaammin kiihdytettäessä kulkee paremmin.

ASA MULTI xC Tuningbox tuo viripurkki näyttäis olevan, jos kenellekään täällä sattuisi olemaan tietoa siitä.

 

Autodiagnoosi  Carcom Oy