Elekma  Autoracing

V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan

  • 9 Vastauksia
  • 6893 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Julley

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 3
  • www.vrcf.fi
V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« : 01.11.2020, 15:29:19 »
Morjens.

Nyt vajaan vuoden ollut käytössä V70, tällä hetkellä ajettu 230 tkm. Pelannut hyvin, nyt ensimmäiset ongelmat. Haulla yritin etsiä mutta laihoin tuloksin..

Parin viikon sisällä 3-4 kertaa ilmestynyt mittariin teksti "raj. moottorin suorituskyky". Joka kerta kiihdyttäessä rampilta tai ohituksessa. Voima selvästi häviää mutta häiriö hyvin lyhyt, muutamia sekunteja. Sitten teksti häviää ja tehot palautuu. Ei muita oireita, käynti tasainen, ei savuta, ei nykimistä.

Pari päivää sitten öljynvaihdon yhteydessä vaihdettu myös polttoaine suodatin. Sen jälkeen ajoa vasta vähän, muutamia kymmeniä km mutta ei ainakaan vielä ole vika uusinut.
Huollossa löytyi vikakoodeja:
P22BC0O
P02CF00
P02CD00

Polttonestepaineen säätöventtiili 1, paine liian pieni
Suutin sylinteri 2, Säätörajan maksimiarvo saavutettu
Suutin sylinteri 1, Säätörajan maksimiarvo saavutettu

Ajattelin nyt ajella normaalisti ja katsoa tuleeko ongelmia uudelleen. Mutta mitä olette mieltä, mitä olisi järkevää tehdä? Häiriö suuttimissa varmaan sinänsä todellinen mutta voiko aiheutua jostain muualta, p-a suodatin, ilmansuodatin, imuilmavuoto, egr..? Eli kannattaako vielä hätäillä suuttimien vaihtoon/kunnostukseen? Vai onko isoa riskiä aiheuttaa suurempaa remonttia mikäli suuttimet alkaisivat ollakin elinkaarensa ehtoopuolella?
Lontoon foorumeilla joku kertoi ajaneensa 100 tkm samoilla vikakoodeilla mutta vähän suurempaa otantaa nyt kaipaisin..

Lisäksi voi vinkata mikä vikakoodinlukija kannattaa Vollen kaveriksi hankkia.

Kiitokset jo etukäteen!

Poissa zimppari

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 150
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #1 : 01.11.2020, 23:06:03 »
Noista suuttimista tuli itsellä tuossa 250tkm kohdalla ekasta suuttimesta ilmoitukset. 390tkm tais olla jo kaikista.

Eli kyllä niillä ajelee, mutta joku puhdistus forte/diesel purge voi olla ensiapua tai helpotusta hetkeksi. Kyllä se suutinkin kuluu..

Ja sama D2 oli tosin manuaali.

Poissa Deefive

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 76
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #2 : 28.11.2020, 20:30:45 »
Täällä vastaavanikäinen ja -mallinen V70 joka aloitti myös kuvailemasi temppuilun. Kilometreja on taulussa 216 tkm ja viime kesänä teki ekat temput helteiden aikaan kun rouva yritti lähteä töistä. Eli auto käynnistyi kyllä mutta sammui ja sahautti itseään käyntiin mutta kuitenkin sitten aikanaan lähti käyntiin. Tätä auto on tehnyt aina sillointällöin (yleensä ensimmäinen startti aamuisin) ja vikakoodeja asian tiimoilta oli jäänyt muistiin...

P228C00
P229100

Autolla alkaa olla huolto likellä ja edellisen kerran polttoainefiltteri on vaihdettu vuosi ja n. 37 000 kilsaa sitten. Eli sitä epäilen syntipukiksi itsekin.

Tänään auto rupesi sitten temppuilemaan lisää eli tyhjäkäynnin aikana saattaa kone sammua tai sitten sille tulee "hikka" eli ihan niinkuin joku tahti jäisi välillä pois.  Vikakoodit oli äsken katsottuna silti nuo samat. Samoin kone mielestäni "säksättää" enemmän kuin normaalisti - joskaan eihän tuossa vitoskoneen silkkistä käyntiääntä ole koskaan ollutkaan  :2funny:

Ja eilen huomasin, että kun moottorille antaa kunnolla syöttöä tulee näyttöön hetkellisesti "Raj.moottorin suorituskyky" mutta ilmoitus häviää melkein samointein.

Eli vinkkejä vastaanotetaan. Jos niikseen, minkähintaista mahtaa näihin olla suutinremontit ja mistä fiksuimman hintaiset osat?
MY2005 V70 2.5T Chromium Summum Geartronic
2012 Audi Q7 3.0 TDI V6

Poissa volvo2020

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 68
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #3 : 28.11.2020, 23:25:03 »
En tiedä volvojen suutinongelmista juurikaan, mutta mersuissa ainakin vikaantunut suutin voi tehdä mäntään reiän. Varsinkin jos oikein alkaa naputtamaan. Joten ei ainakaan voi suositella pitkään ajoa vikaantuneilla suuttimilla. Voi myös aiheuttaa savutusta vaikkei näykään ulospäin ja dpf ei siitä tykkää.

Poissa Deefive

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 76
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #4 : 29.11.2020, 16:22:54 »
Aivan. Ja erikoistahan tässä omassa tapauksessani on se, ettei auto itse anna mitään ilmoitusta ongelmasta (pl. nuo koodit mutta nekin näkyvät Vidassa vain "keltaisena" eli aivan kuin vika ei olisi aktiivisena  edit. kävin koeajamassa kakovaa autoa äsken ja nyt viat näkyvät punaisena mutta ilman muita merkkejä) saatika sytytä häiriövaloja palamaan. Tuo käyntiääni vaan on hieman karkea (ja nyttemmin sillointällöin vähän pätkivä) ja se kummastuttaa....

Joskus olen lukenut, että nämä ovat tarkkoja dieselfilltereistään - varsinkin jos kyseessä on tarvikesuodatin. Entisessä V50 1.6d:ssä suodattimen vaihtoiän tullessa ehtoopuolelle auto teki sen, että reilusti kiihdyttäessä ilmoitti rajoitetusta tehosta ja samalla sammui kone....
« Viimeksi muokattu: 29.11.2020, 17:33:12 kirjoittanut Deefive »
MY2005 V70 2.5T Chromium Summum Geartronic
2012 Audi Q7 3.0 TDI V6

Poissa Julley

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 3
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #5 : 13.01.2021, 19:22:34 »
Tämä vähän jo unohtui kun omasta kulkineesta oireet hävisi, näin ehkä uskaltaa sanoa.. Polttoainesuodattimen vaihdon jälkeen ajettu nyt pari tkm ja ei ongelmia. Vaihdatin alkuperäisen filtterin koska olin kuullut samaa että tarvikkeet ei välttämättä pelaa. Soitin myös paikalliseen asiantuntevaan dieselhuoltoon josta kerrottiin että aika harvoin näissä uudemmissa 84kw koneissa ollut suuttimissa ongelmia, näin ainakin heidän mukaan. Ja että ainakin pari todennäköisempää (ja halvempaa) vian sijaintia kannattaa ennen suuttimia tarkistaa. Ei vaan jääny päähän mitä ne oli.. ::)

Poissa Deefive

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 76
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #6 : 29.01.2021, 12:59:34 »
Itsellä auto on nyt Korona-etäilyn takia ollut seisonnassa ja XC60 on riittänyt perheessä hoitamaan kulkineen virkaa joten en ole omaani vielä kerennyt huoltoon viemään.

Tuo polttoainesuodatin on varmasti kyllä vaihtolistalla joskin samaan syssyyn käytän kyllä auton huollossa vaikkei nyt kilsat täynnä olekaan. Jokatapauksessa erikoista autossa on sellainen tyhjäkäynnillä aaltoileva nakuttaminen ja välillä sellainen tukahtumisen tunne (moottori saattaa jopa sammua) eli mieleen tuli myös, että voisiko joku suutin olla löysällä tjms. En ole vaan pakkasienkaan takia saanut ajoiksi edes aukaista auton konepeltiä ja katsottua  ;D
MY2005 V70 2.5T Chromium Summum Geartronic
2012 Audi Q7 3.0 TDI V6

Poissa Oxtar_

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 13
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #7 : 17.03.2022, 10:21:58 »
Lainataan topicia saman auton/moottorin ollessa.


Auto lähtee aamuisin käyntiin normaalisti heti napin painettua, mutta myös sammuu sekuntien päästä, jonka jälkeen pyörityttää todella pitkään ennenkuin käynnistyy.

Käynnistymisen jälkeen ei ole minkäänlaisia ongelmia. Ei näy savuttavan eikä haisevan.


Vikakoodi ECM-P229100 Injector Control Pressure Too Low - Engine Cranking.


PA suodatin on vaihdettu ~25 tkm sitten.


Vaihdan nyt suodattimen ensin, mutta kuulostaa kovin vähältä kilometrimäärältä ollakseen ongelma. Onkohan näissä jotakin muuta yleistä, mikä aiheuttaa kyseisiä oireita. Ei tunnu olevan minkään maan foorumilla vastauksia.
V70 D2 R-Design -12

Poissa ralli art

  • Grand Luxe
  • **
  • Viestejä: 267
  • www.vrcf.fi
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #8 : 19.03.2022, 09:18:14 »
Katsokaapas huviksenne minkä kokoinen suodatin on 1.6d nakkipannun pa suodatin kotelon sisällä,taitaa honda monkeyssä olla ihan himpun pienempi.
Ei mikään ihme vaikka menisi tukkoon jo 20tkm ajon jälkeen.
Muistaakseni volvo on antanut suosituksen että suodatin olisi hyvä vaihtaa 40tkm kohdalla 60tkm sijaan,eli sielläkin on joku käry asiasta.
Ennenaikaisesti Tukkeutuneita nakkipannun pa suodattimia on tullut töissä vastaan runsaasti.
Volvo S60R 2004 6MT
455 Titanium Grey/Gobi sand.

Poissa volvotdi

  • Yhteistyökumppani
  • Grand Touring
  • *
  • Viestejä: 2242
  • Tampere - Pori
Vs: V70 -12 1.6Drive D4162t apua kaivataan
« Vastaus #9 : 19.03.2022, 14:30:31 »
Tuo on niin totta ja mitä vanhemmaksi nämä laitteet käy niin sitä enemmän suuttimet ja pumput alkavat vuotamaan ja suodattimen virtauskapasiteetti vaan ei riitä.
Honda CR-V 2.2i-dtec Exe Adv AT Black Edition -14, BMW 520d - 13.

Lisäätehoa.fi

 

Race.fi  Puotilan autokorjaamo