Samppasport  Futurez

v70 D5 2007 suuttimien purku ja puhdistus

  • 3 Vastauksia
  • 972 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Buster

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 150
  • www.vrcf.fi
v70 D5 2007 suuttimien purku ja puhdistus
« : 20.08.2022, 12:18:10 »
Terve
Aloitin purku ja putsaus operaation. Auto savuttaa  harmaata/sinistä ja käy huonosti tyhjäkäyntiä. Pakokaasu ilkeän hajuista.
Auto kyllä huohottaakin melko paljon. Siinä voi olla osa syy. Huohotin systeemi tuli kuitenkin jo kerran purettua.
Seuraavana on tämä suutin projekti.

Kuinka kireälle olette kiristäneet suuttimen päässä olevan holkin?
Jossain videossa sanotiin 35 ftlbs ja jossain 50 ftlbs eli 47 tai 68 Nm.
Kun kiristin 47Nm niin meni jo pikkuisen vanhasta merkistä kireämmälle.

Oletteko purkaneet myös solenoidin puoleista päätä? Jos sen avaa niin toimiiko vielä ilman testipenkissä säätämistä?

Poissa suomipioneeri

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 84
  • www.vrcf.fi
Vs: v70 D5 2007 suuttimien purku ja puhdistus
« Vastaus #1 : 20.08.2022, 13:45:39 »
Eikö tuo kannattaa turbo tutkia ensin, ettei sieltä työnnä öljyä imupuolelle?
Nykyinen.Volvo XC70 2005 D5 AWD aut.---Ex.Volvo S60 2005 2.5T Aut.---Ex.Volvo V70 2009 2,4D Aut. "Wanha Taxi"---Ex.Volvo S60 2000 2.4i Aut.

Poissa Buster

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 150
  • www.vrcf.fi
Vs: v70 D5 2007 suuttimien purku ja puhdistus
« Vastaus #2 : 20.08.2022, 17:54:41 »
Eikö tuo kannattaa turbo tutkia ensin, ettei sieltä työnnä öljyä imupuolelle?

Joo, turbo oli jo aluksi käsissä. Aksiaalivälystä ei tunnu enkä saanut mittakelloa mahtumaan että olis saanut mitattua oikeasti aksiaalivälyksen. Säteensuunnassa akseli kyllä keinuu mutta ei mihinkään kiinni ota. Turbolta ei ainakaan tyhjäkäynnillä tullut öljyä läpi painepuolelle. Voishan se toki vuotaa pakopuolelle.
Eikä nää suuttimetkaan vaikuta syyllisiltä. 4. ja 5. oli kyllä aika tukossa.

Luulen,että tuon savun muodostuksen suurin syy on reilussa huohotuksessa. Tukkeumia en ole löytänyt. Lisäksi tein ohitusputken tuolta öljyloukulta jotta sain paremman virtauksen. Huohotus väheni aavistuksen.
Mahtaisko suurin syy löytyä venttiilin ohjurikumeista...en tiedä...ainakaan vielä.
Mitenkähän näihin on tehty läpivirtausmittauksia? Hehkun reikäänkö pitäs keksiä joku adaptarie mittaria varten.

Olen kiitollinen kaikista ehdotuksista tuon savutuksen löytämiseksi. Polkaistaessa sitä tulee sen verran, ettei sitä kehtaa konttorille viedä. Menee just leima vanhaksi. Tää on seissy tammikuusta asti ja silloin ei asiaan liittyviä vikakoodeja löytynyt ( oli Vida lainassa)
 

Poissa J.partsi

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 242
  • www.vrcf.fi
Vs: v70 D5 2007 suuttimien purku ja puhdistus
« Vastaus #3 : 20.08.2022, 22:41:00 »
Voishan nuo männänrenkaatkin jumittaa ja siks pukkaa ylimääräistä savua.

 

Samppasport  Futurez