Auto on Volvo 940 GL farmari vm. 1993, moottori on B230FD 2,3 litran bensakone, manuaalivaihteisto, ABS, ei ilmastointia eikä turvatyynyjä.
Nyt tuli vikakoodi "Tyhjäkäyntiventtiilin signaali puuttuu", vikakoodi 2-2-3 jonka sain nollattua vasta kun irroitin akusta miinuspuolen kaapelinkengän pariksi minuutiksi. Sitten ajoin 10 - 15 km lenkin. Katsoin vikakoodit, ja nyt oli 1-1-1- eli OK.
Se alkuperäinen vika oli pysynyt eli esiintyi pientä nykimistä vedossa. Joskus ei kaasuun vastannut heti, vaan kierrokset nousivat viiveellä. Isommalla kaasulla käy paremmin, jollain 3000 rpm:llä. Enimmäkseen ajelen 95E10-bensiinillä.
Onkohan tuo vikakoodi ollenkaan tyhjäkäyntiventtiilin (joutokäyntiventtiili) viasta johtuvaa? Voisi olla kyse esim. bensansaannin vähyydestä. Voi olla aivan turhaa vaihtaa uusi tyhjäkäyntiventtiili (IAC). Motonetista sopivan saa hintaan 119€, mutta vain neljästä tavaratalosta, eikä verkkokaupasta yhtään. Vantaa Motonet on minulla lähin tavaratalo. Osan Volvo OEN on 1389618 Skandixin mukaan. Alkuperäisosa BOSCH-merkkisenä on hyvin kallis. Bosch tuotenumero on 0 280 140 516. Paino on 440 g. Hintaa Boschilla on kaupasta riippuen noin 270 € ... 370€! Ai niin, Kiinasta saa Aliexpressistä 22€ hintaan tuon osan, mutta en aio sitä ostaa sieltä!
Vika oli lievempänä jo ennen etuhaaraputken ja katalysaattorin vaihtoa eli yli viikko sitten. Aiemmin ainakin vuoden vaivannut korkeahko 1000 rpm tyhjäkäynti on nyt hävinnyt, ja kierroslukumittari näyttää tyhjäkäynnillä arvoa 600 ... 800 rpm. Moottorin lämpömittari on nykyään turhan herkkä, kesällä neula hyppää joko heti yön ajamattomuuden jälkeen asteikon keskelle klo 12 kohdalle tai viileämmällä kevätsäällä parin minuutin jälkeen. Talvella koko systemi sekoili, lämpömittarin neula lässähti joskus pakkasilmoilla ihan nollille asti. Alkukeväästä lähtien on lämpömittari näyttänyt toimivan paremmin, ei neulan äkkinäistä nollille menoa ole olllenkaan.
Auto on ollut minulla jo 22 vuotta 3 kk. Se täyttää viikon päästä 31 vuotta! Olen ajanut sillä mittarilukemasta 135000 km asti, nykyinen todellinen lukema on hiukan yli 450000 km. Tämä on ainoa autoni, ei mikään peltoauto. Ajoa tulee nykyään vain 9000 km - 10000 km vuodessa.
---
Nykiminen vain paheni kun aikaa kului. Onneksi Volvo ei jättänyt tielle.
Suurin syyllinen oli Lambda-anturi (happitunnistin). Se oli viimeisenä tutkittavana asiana. Tyhjäkäyntikin pieneni. Pahin ongelma oli ennen korkeat, 200 -300 yks. HC-arvot. Uusi lambda-anturi on nyt asennettu. Uusi tyhjäkäyntiventtiili (IAC) oli melko turha investointi, sellaisen sain aika edullisesti erikoiskorjaamolta, jossa sille ei ollut enää kysyntää. Myös se, että etuhaaraputki ja katalysaattori oli aiemmin vaihdettu, jolloin vanha lambda-anturi oli siirretty uuteen kattiin vaikka sen kierteissä oli jo syöpymiä, saattoi aiheuttaa lambda-anturin rikkoutumisen. Huolto-osia olivat virranjakajan kansi, pyörijä, sytytystulpat ja -johdot + puolan johto on myös vaihdettu. Lämpötila-anturi ECU:lle oli ehjä. Aika paljon aikaa on mennyt edellisestä huollontapaisesta, mutta kilometrejä ei varmaan ole tullut kuin alle 100000, koska vuotuiset ajoni ovat olleet jotain 8000 km - 10000 km luokkaa jo noin 8 vuotta. Alussa mainitsemani vikakoodin sain nollattua kun otin akun -kaapelin irti navasta joksikin aikaa. Sitä ei huonon käynnin aikana nyt muutamaan viikkoon ole tullut takaisin. Tänään ti 16.7.2024 tuli uusi lambda-anturi käyttöön ja pakokaasutestiarvot olivat erinomaiset. Bosch olisi varmaan ollut parempi kuin Valeo. Saa nähdä, miten kauan Valeo kestää.