Elekma  Autoracing

Volvo S60 takatutkalliseen autoon Bluotooth adapteri radioon -> Toimiiko tutkat

  • 2 Vastauksia
  • 328 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa JKE

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 80
  • www.vrcf.fi
Elikkäs nuoremmalla tyttärellä on S60:nen jossa on toimiva takatutka. Sehän osaa ilmoittaa radion kautta kummalla puolen este on ja kuinka lähellä estettä ollaan.

No nykyaikana haluttaisiin soittaa musiikkia Spotifyn kautta. Luonteva tapa olisi laittaa radion taka CD liittimeen BT kapula jonka taas saa yhdistettyä puhelimeen. Tästä kytkennästä seuraa vikakoodi radioon kun sen lukijalla kattoo. (Näin kävi tossa V70:ssä kun laitoin BT kapulan mutta siinä ei ole tutkia)

No kyssäri että blokkaako tuo BT kapula peruutustutkien toiminnan? Vikakoodi siitä kyl kehkeytyy mutta onko kokemusta mites käy tutkien toiminnan?

Poissa anssi68

  • Hallituksen jäsen
  • Valvoja
  • Turbo+
  • *
  • Viestejä: 5521
  • Volvo V70
Tuollainen sinne soittimen taakse mikäli kyseessä HU-xx-sarjan soitin:
https://www.ebay.com/itm/254434114085
Harrastekäyttis: Volvo V70 2,5T geartronic 2007

Poissa JKE

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 80
  • www.vrcf.fi
Kiitti vinkistä. Vanhemman tyttären V70:seen laitoin tämän. En ole itte toimintaa kokeillu muuta kuin asennusvaiheessa mutta ilmeisesti toimii kun ei palautetta ole kuulunut :)   https://www.hifikulma.fi/epages/hifikulma.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/FOHI/Products/CTAVLBT001

Toi E-bayn on aikas paljon edullisempi ja samalla tyylillä asennus äkkikattomalla.

Suuttuuko peruutustutkatoiminto jos tollaisen laittaa?

 

Autoracing  KL-varaosat