Autodiagnoosi  Carcom Oy

V90 2024 Raahavaa ja kolisevaa ääntä eturenkaiden alueilta

  • 3 Vastauksia
  • 608 Lukukerrat

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa zamkos

  • Luxe
  • *
  • Viestejä: 1
  • www.vrcf.fi
Moro,

Tuore Volvon omistaja, joka ihmettelee satunnaisesti, mutta viime päivinä päivittäin ilmenevää raahaavaa ääntä ja kolinaa eturenkaiden alueilla. Volvo V90 T8 2024 Recharge, 20tkm ajettu.

Hitailla nopeuksilla (<50kmh) ajaessa hiekoitetuilla asfalttiteillä on nyt saattanut päivittäin tulla laahaavaa/rahisevaa ääntä ja kolinaa joko vasemman tai oikean eturenkaan alueilta. Laahaava ääni käynnistyy yllättäen ja voimistuu nopeuden kasvaessa, mutta poistuu muutamassa sekunnissa kolinan kera, jonka jälkeen nämä ylimääräiset äänet häviävät. Peruuttaminen ja ajonopeuden nousu ratkaisevat aina akuutin ongelman. Kun tie on luminen, ei tällaista ongelmaa ole ollut. Ajoon, ohjattavuuteen tai ratille tämä tilanne ei tunnu missään ja auto ajaa pehmeästi sekä aivan normaalisti. Kolauksen ääntä voisi kuvailla siten, että kun tämä kuuluu, tulee vaistomaisesti vilkaistua taustapeileihin, että mikähän pultti autosta irtosi.

Eturenkaan otin tänään irti ja silmämääräisesti kaikki näyttää olevan ok - auton nuori ikä huomioiden. Ei ole väljyyttä tai löysyyttä mekaanisissa osissa missään ja kumit jouset hyvässä kunnossa. Hiekkaa on aivan valtava määrä. Nuo kitkat nostavat tosi paljon hiekotusmursketta tieltä ylös ja roiskii sinne tänne.

On hankala todentaa, että missä voisi olla ongelman aiheuttaja, kun tämä mainittu tilanne ilmenee hyvin satunnaisesti - ei väliä ajaako suoraan vai kääntyykö.

Oma veikkaus aiheuttajasta kuitenkin on jarrulevyn ja jarrukilven välinen rako. Kilven yläosassa ja sivussa rako on ihan ok, mutta alhaalla levyn ja kilven välinen rako on todella pieni. Jarrukilvessä on syvennys, joka tekee raon levyyn nähden hyvin pieneksi. Sanoisin ilman mittaustakin, että rako on alle 0,5 cm. Hiekotusmurskeessa on 5mm tai jopa suurempiakin kiviä. Tukivarsien ja muiden mekaanisten osien päällä sen kokoisia kiviä löytyi paljon. Eli, epäilen että sinne rakoon eksyy kiviä, jäävät jumiin ja tekevät muutaman sekunnin edelläkuvattua ääntä ennen kuin putoavat tai murenevat, jonka seurauksena kolina. Tästä voisi kieliä myös raahausjäljet jarrukilvessä siellä kapeimman raon ympärillä.

Soitto Bilian huoltoon ei tuonut nyt sen kummempaa lisäapua. Todettiin, että uudemmissa Volvoissa tuo rako on hyvin pieni. Ja että kivet voisivat olla tähän aikaan vuodesta todennäköinen ongelma. Takajarruilla rako on riittävä ja siellä ongelmaa ei ilmene.

Löytyykö täältä kokemuksia tällaisesta ongelmasta ja sen aiheuttajasta? En poissulje mahdollisuutta siltä, että kyse olisi jostain muusta ongelmasta. Ei millään tohtisi lähteä vääntämään jarrukilpeä, jotta rakoa kasvatettaisiin. Mutta lieneekö muita vaihtoehtoja?

Poissa Turbo 242

  • Global Moderator
  • Polestar
  • *
  • Viestejä: 10124
  • Teiden tukko
Vahva veikkaus täältäkin, että kivi(ä) menee jarrukilven ja -levyn väliin.

Omassa P3-alustaisessa jouduin kerran ottamaan pyörän ja jarrulevyn pidätinruuvin irti, ennenkuin kivi mahtui tulemaan pois.  >:(
Volvo 242 -77 2.3T, Volvo 940 -98 2.3T, Volvo V60 -15 D4 AWD R-Design aut, Asuntovaunu Adria 613 UL -04 (SFC 141540)

Poissa Niclashki

  • VRCF Ry jäsen 2025
  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 800
  • www.vrcf.fi
Johan tuo kommentti, että kun peruuttaa, niin ääni häviää kertoo sen, että kiviä tai kivi on päässyt jarrulevyn ja kilven väliin. Mulla on lähes joka autossa tätä tapahtunut. Jos rako on alhaalla liian pieni, niin se pelti on yleisesti sen verran heppoista, että se taipuu ihan sormilla vääntäen ja saa näin sen raon isommaksi myös alhaalta. Olen itsekin joskus näitä rakoja joutunut säätämään vääntämällä sormin jarrukilpeä, kun esim rengasta vaihtaessa jos on sattunut vanne osumaan jarrukilpeen.
« Viimeksi muokattu: 15.01.2025, 17:05:32 kirjoittanut Niclashki »
V90 T8 2020 Inscription

Poissa Mepi

  • Grand Luxe Touring
  • ***
  • Viestejä: 782
  • www.vrcf.fi
Kivi voi olla myös jarrunsatulan ja vanteen välissä, jos on pienet vanteet talvirenkaissa. Huomaat naarmut niissä kyllä sitten kun vaihdat kesäpyörät.
Volvo XC60 2016 D3 - (150hp 350Nm) 230hp 500Nm
Ex. Volvo V70 2013 Summum D5 AWD Rica 275hp
Ex. Volvo V70 2007 Classic 2.5T AWD Rica +180kW # Ex. S40 T4

 

Puotilan autokorjaamo  RallyBaron